Macedonia – dokumenty. Czy potrzebny paszport czy dowód osobisty?

Macedonia lub jak kto woli Macedonia Północna jest krajem, który nie należy do tych tłumnie odwiedzanych przez turystów. Zarówno tych z Polski jak i pozostałych krajów świata dlatego też nie każdy wie jakich dokumentów potrzeba jadąc do Macedonii. Czy do Macedonii potrzebny jest paszport czy dowód? Czy Polacy potrzebują wizy do Macedonii? Czy Macedonia Północna jest w Unii Europejskiej? Czy do Skopje potrzebny jest paszport? Sprawdźmy to!

 

Pomiędzy Rumunią, Albanią, Grecją i Bułgarią znajduje się Macedonia. Niewielkie państwo położone na Półwyspie Bałkańskim zamieszkuje tylko 2 mln ludzi. Jeśli nigdy tu nie byliście to pewnie zastanawiacie się jak przyjechać do Macedonii.

 
Macedonia ze stolicą w Skopje nie należy do krajów znajdujących się w gronie państw Unii Europejskiej. Nie jest również w gronie państw sygnatariuszy Układu z Schengen. Oznacza to, że na granicy można trzeba się kontroli ale na szczęście mamy też dobre wiadomości.

 
Polacy mogą pojechać do Macedonii bez paszportu z samym dowodem osobistym, podobnie jak do Serbii. Jeśli posiadacie paszport to jadąc do Macedonii Północnej lepiej zabrać jednak paszport ponieważ może być wymagany na przykład do wynajęcia samochodu w stolicy.

 
Czy do Macedonii potrzeba więc paszportu? Nie ale lepiej go mieć. Bez paszportu do Macedonii jako Polacy możemy pojechać na 90 dni w ciągu 180 dni. Inny pobyt trzeba będzie dopełnić innych formalności.

 
Jeśli jedziecie do Macedonii bez paszportu i wjeżdżacie na samym dowodzie osobistym to pamiętajcie by od pograniczników dostać karteczkę z wbitą pieczątką, której należy strzec jak oka w głowie, by mieć ją w razie konieczności do okazania przy wyjeździe z kraju.

 
Czy dla dziecka potrzeba paszportu? Dzieci jadące do Macedonii muszą mieć dokumenty, a jeśli dziecko jedzie same to należy wyposażyć je w stosowne oświadczenie od rodziców zezwalające na podróż.

 
Polecamy również: