Czy w Czechach działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd do Pragi lub na stok narciarski do Czech to popularna rozrywka wśród wielu podróżnych z Polski. Wiele osób wybierających się do Czech zastanawia się czy w Czechach działa EKUZ. Czy jadąc do Czech działa ubezpieczenie zdrowotne? Czy do Czech trzeba kupić dodatkowe ubezpieczenie? Sprawdźmy to!

 
EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to karta dzięki której podróżując po wielu krajach Europy można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Czy w Czechach można używać EKUZ?
 
Tak, Czechy są jednym z krajów w których akceptowana jest karta EKUZ. Oznacza to, że Polacy jadący do Czech mogą skorzystać z usług publicznej opieki zdrowotnej, a Czesi jadący do Polski mają taką możliwość w naszym kraju. Po użyciu karty następnie trzeba zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów do oddziału NFZ w Polsce.
 
Czy do Czech potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne? W wielu przypadkach nie ponieważ w Czechach działa EKUZ ale warto pamiętać, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne. EKUZ pozwala na korzystanie z publicznej służby zdrowia ale nie refunduje kosztów na przykład akcji ratowniczej czy zniszczonego przez nas sprzętu.
 
Jeśli wybieramy się w czeskie góry albo na narty lub z innych powodów możemy potrzebować OC, OC sportowego, ubezpieczenia bagażu albo NNW to warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Czech.
 
Podsumowanie: czy w Czechach działa EKUZ? Tak, karta EKUZ wydana w Polsce pozwala na skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w Czechach ale karta EKUZ nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne do Czech lub ubezpieczenie w czeskie góry.

 
Polecamy również: