Gdzie alkohol od 16 a gdzie od 18? Od ilu lat alkohol w Europie

Wielu młodszych Czytelników bloga zastanawia się gdzie pojechać na wakacje, by jeszcze przed 18. urodzinami móc legalnie napić się lampki prosecco na randce w kawiarni z dziewczyną. Dziś sprawdzimy od ilu lat można pić i kupić alkohol w państwach w Europie. Gdzie można kupić alkohol przed osiemnastką? Gdzie alkohol od 16 roku życia?
 
Jeśli szukacie miejsca w którym alkohol można kupić przed 18. urodzinami to niestety musimy Was rozczarować. Większość krajów w Europie ma dość podobne przepisy. W większości państw można spożywać i kupować alkohol w wieku od 18 roku życia.
 

Przepisy są podobne jeśli chodzi o zakup alkoholu i spożywanie go w miejscach takich jak bary, kluby, kawiarnie i inne lokale. W zaciszu domowym w wielu państwach nie ma żadnych limitów i obostrzeń. W wielu państwach można pić alkohol przed 18. rokiem życia na rodzinnej imprezie takiej jak stypa czy urodziny.

 


Kraje w których alkohol sprzedawany jest przed 18 rokiem życia

Teraz to na co wszyscy czekali. Gdzie w Europie można kupić alkohol przed osiemnastką? Gdzie alkohol od 16 lat? W Austrii od 16. roku życia można kupić piwo, wino i cydr. Od 18. mocniejsze alkohole.
 
W Belgii od 16. roku życia można kupić niektóre alkohole takie jak na przykład wina poniżej 22% zawartości alkoholu czy piwo. Pozostałe alkohole od ilu lat? Od 18.
 
Na Cyprze można kupić każdy alkohol od 17. roku życia. W Danii od 16 roku życia sprzedawane są lżejsze alkohole poniżej 16,5%. Powyżej sprzedawane są od 18 roku życia. Nie istnieje prawo zabraniające picia alkoholu poniżej 18 czy 16.
 
Od ilu lat alkohol w Niemczech? Od 14. roku życia jeśli jesteśmy w towarzystwie osoby dorosłej można kupić piwo, wino lub cydr. Od 16. bez opieki osoby dorosłej kupić można piwo, wino i cydr. Od 18. roku życia pozostałe mocne alkohole.
 

W Liechtensteinie zakup napojów alkoholowych nie opartych na spirytusie możliwy jest od 16. roku życia. Od 18. wszystkie mocniejsze alkohole. W Luksemburgu alkohol kupić można od 16. roku życia. Na Malcie od 17 roku życia. W San Marino od 16 roku życia.
 
Przepisy w Szwajcarii bywają różne ale ogólnie od 16. roku życia można kupić napoje do 15% alkoholu oraz naturalne wina do 18%. Pozostałe alkohole od 18. Wyjątkiem jest kanton Ticino w którym wszystkie alkohole sprzedawane są od 18. roku życia.

 


Kraje w którym alkohol sprzedawany jest od 18 roku życia


 
Jeśli planujecie wyjazd do któregoś z tych krajów to przepisy są tu takie same jak w Polsce. Od 18. roku życia można kupić alkohol w krajach takich jak Albania, Andora, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Gruzja, Gibraltar, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Mołdawia, Czarnogóra, Holandia, Macedonia, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.

 


Kraje w których alkohol sprzedawany jest powyżej 18. roku życia


 
Ciężko w to uwierzyć ale w Europie są kraje w których 18. lat nie wystarczy do tego by napić się kieliszka wina w kawiarni.
 
Najbardziej kretyńskie przepisy obowiązują na Litwie. Tu alkohol spożywać i kupować można dopiero od 20 roku życia. W Finlandii również wprowadzono ograniczenia. Tu od 20. roku życia można kupić alkohol powyżej 22%.

 

Kolejnym z państw z drakońskimi przepisami jest Islandia. Tu alkohol można kupić od 20. roku życia, chociaż można go spożywać bez ograniczeń. Jest jedno ale – umożliwienie dostępu do alkoholu osobie poniżej 20. roku życia jest przestępstwem. Więc pić można, ale alkoholu dostać nie ma od kogo.
 
Następny kraj z dziwnymi ograniczeniami w sprzedaży alkoholu to Norwegia. Tu by kupić whisky albo inny alkohol powyżej 22% trzeba mieć 20 lat. W Szwecji powyżej 18 lat trzeba mieć by kupić alkohol w barze czy innym lokalu. Zwykła sprzedaż od 20 lat w specjalnie wyznaczonych sklepach kontrolowanych przez rząd zupełnie jak za komuny.

 

Polecamy również: