13 rzeczy, które warto kupić na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Co przywieźć?

Przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie do Hiszpanii wiele osób zastanawia się nad tym co warto kupić na Wyspach Kanaryjskich. Jeśli jedziecie na Gran Canarię, Teneryfę, Fuerteventure albo Lanzarote sprawdźcie jakie produkty warto przywieźć. Oto nasza top lista produktów, które można kupić na Wyspach Kanaryjskich. Co przywieźć z Wysp Kanaryjskich?

 • Ubrania, kosmetyki, biżuteria
 • Elektronika
 • Wyroby ze skał wulkanicznych
 • Aloe Vera
 • Sos Mojo
 • Migdały, banany, miód
 • Tradycyjne noże
 • Rum miodowy
 • Cygara z La Palma
 • Koronki
 • Wino Małmazja
 • Perły
 • Bienmesabe

 


Ubrania, kosmetyki, biżuteria


 
Ze względu na specjalne przepisy podatkowe na Wyspach Kanaryjskich opłaca się robić zakupy. Wyspy Kanaryjskie to tak zwana Specjalna Strefa Kanaryjska w której zamiast wysokiego podatku VAT na towary i usługi nakładany jest “podatek ogólny pośredni” (IGIC) zwykle w wysokości 7% (lub stawka preferencyjna w wysokości 3%), istnieją tu też strefy wolnocłowe. W praktyce im lepszy produkt, tym bardziej opłaca się go kupić. Jeśli szukacie wysokiej jakości ubrań lub biżuterii to udając się na zakupy np. do Cnetro Comercial Las Arenas czy Siam Mall warto zainteresować się wejściem do butików lepszych firm takich jak Swarovski lub wejść do sklepów w których dostępne są kolekcje najróżniejszych producentów.

 
Na Wyspach Kanaryjskich są też sklepy bardziej popularnych i tańszych producentów takich jak Guess, Zara, Tezenis, Mango, Vans, Adidas, H&M, Stradivarius, Oysho, Timberlanda, Pull&Bear, Calzedonia, Bershka, Springfield czy nawet Primark.

 


Aparaty fotograficzne, laptopy, elektronika


 
W związku z opisanymi powyżej przepisami podatkowymi i strefie wolnocłowej opłaca się tu również zakup sprzętów elektronicznych. Oczywiście nie ma co decydować się na zakup pod wpływem impulsu ale jeśli jesteście “na kupnie” obiektywu, aparatu, telefonu, konsoli czy laptopa to warto udać się do sklepu na wyspie, by sprawdzić czy jako pamiątkę z Kanarów opłaca się przywieźć nowy sprzęt. W spisie rzeczy na które trzeba uważać na Wyspach Kanaryjskich podkreślaliśmy, by kupować tylko w uznanych sklepach. Na wyspach pełno jest podróbek i oszustw. Imigranci sprzedają używany sprzęt jako nowy albo całkowite podróbki.

 


Wyroby ze skał wulkanicznych

co przywieźć z wysp kanaryjskich
 
Skoro Wyspy Kanaryjskie to wyspy wulkaniczne z czynnym wulkanem Teide będącym najwyższym szczytem w Hiszpanii to nic dziwnego, że jedną z ciekawszych i tańszych pamiątek jest skała wulkaniczna. Skały magmowe służą lokalsom do wyrobu najróżniejszych mniej lub bardziej ciekawych pamiątek począwszy od popielniczek przez ramki na zdjęcia, koraliki i inna tania biżuteria czy nawet same kawałki skał. Najprostsze tego typu pamiątki kosztują po kilka euro i dostępne są na licznych straganach.

 


Aloe Vera

co przywieźć z wysp kanaryjskich
 
O cudownym działaniu aleosu wie chyba każdy. Wyspy Kanaryjskie od dawna słyną z uprawy aloesu. Roślina porasta zbocza gór i jest też hodowana przez lokalnych przedsiębiorców. Z aloesu produkuje się tu najróżniejsze kosmetyki sprzedawane pod najróżniejszymi markami. Krem z aloesem, szampon, kosmetyki do ciała, tonik, serum, szminka, peeling – do wyboru do koloru.

Producentów jest wielu, ceny różne chociaż jeśli chcielibyście kupić sobie oryginalny krem za 6 złotych to musimy Was rozczarować – jest drożej. Najdroższe, bo obłożone dodatkowym “podatkiem” od bycia turystyczną pamiątką są kremy z metką “wyprodukowano na Kanarach”. W sklepach dostępne są też na przykład czyste soki aloesowe..

 


Sos Mojo

co można przywieźć z wysp kanaryjskich
 
Tradycyjnego sosu z Wysp Kanaryjskich warto spróbować zarówno w jednej z restauracji, jak również kupić sobie do domu. Tubki z sosem Mojo są szeroko dostępne i wcale nie są drogie. Tradycyjny sos przygotowywany jest z oliwy z oliwek, papryki, czosnku z dodatkiem przypraw. Najpopularniejszy jest nieco ostrzejszy i mocno paprykowy sos czerwony (mojo rodo) i nieco łagodniejszy sos o kolorze zielonym (mojo verde). Każdy mieszkaniec Wysp Kanaryjskich ma swój własny, indywidualny styl przygotowania tradycyjnego sosu. Sos nadaje się do mięs, ryb, owoców morza.

 


Migdały, banany, miód

Migdały, banany, dżemy oraz miód to z pozoru zwykłe produkty, ale jednak ich zakup opłaca się na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich. Miód z wysp uchodzi za dość wyjątkowy za sprawą tego, że pszczoły zbierają tu nektar endemicznych roślin kanaryjskich w tym słynnego daktylowca kanaryjskiego. Istnieje jeszcze jedna ciekawa rzecz, którą kupić można na Wyspach Kanaryjskich. To miód palmowy z wyspy La Gomera.

Nie chodzi o produkt wytwarzany przez pszczoły, a o słodki sok palmy daktylowej, który wysuszony na słońcu przybiera ciemny kolor i jest zbierany do słoiczków. Warto kupić też produkowane tu dżemy pomarańczy czy z marakuji.

 


Tradycyjne noże

 

Jednym z nietypowych upominków z Wysp Kanaryjskich mogą być słynne na cały świat noże z Wysp Kanaryjskich. Główna produkcja tak zwanych Cuchillos Canarios prowadzona jest na najsłynniejszej Gran Canarii ale na pozostałych wyspach również znaleźć można rzemieślników zajmujących się produkcją noży. Noże o niezwykle charakterystycznym kształcie i o wysokiej jakości wykonania z przepięknymi zdobieniami mogą kosztować nawet około 1000 złotych. Na pamiątkę nadawać się mogą nieco tańsze.
 


Rum miodowy


 

Prawdziwy rum kojarzy się z Karaibami ale klimat Wysp Kanaryjskich również sprawia, że ten typ alkoholu jest tu produkowany i wcale nie jest znacznie gorszy od tego oryginalnego z Kuby. Jednym z najpopularniejszych rumów z Wysp Kanaryjskich jest tak zwany rum miodowy czyli ron miel, tak właściwie jest to bardziej rumowy likier.

 

Rum sprzedawany pod nazwą Ronmiel de Canarias cechuje się barwą od wpadającej w złoto, aż po ciemny mahoń. W rumie – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się dodatek miodu od 2%. Różne rumy z Wysp Kanaryjskich różnią się od siebie zawartością alkoholu – zwykle jest to od 20 do 30% alkoholu. Oczywiście można kupić też klasyczny rum. Amatorom napojów alkoholowych można polecić również kanaryjski likier bananowy.

 


Cygara z La Palma


 
Wyspą nieodzownie kojarzącą się z rumem i cygarami jest oczywiście Kuba. Niewiele osób wie jednak, że na Wyspach Kanaryjskich też produkowane są słynne cygara. Na wyspie La Palma cygara produkuje się od połowy XIX wieku. Na wyspie powstało nawet muzeum poświęcone produkcji niezbyt zdrowej pamiątki z wysp. Do dziś tytoń zawijany jest w kilku małych manufakturach ale cygara można kupić na każdej z wysepek, w tym w słynnym sklepie i manufakturce Puros Artesanos Julio na Teneryfie. Ceny cygar są naprawdę korzystne zwłaszcza w przypadku tańszych, chociaż z drugiej strony nie najlepszych jakościowo, które można kupić już za parę-parenaście EUR za paczkę. Lepsze kosztują od 60 EUR za 25 sztuk.
 


Koronki

 
Koronki i hafty to kolejna rzecz, która spodoba się osobom szukających wyjątkowych pamiątek z Wysp Kanaryjskich. Najsłynniejsze koronki wytwarzane są tradycyjnymi sposobami na Teneryfie. Na straganach znaleźć można przede wszystkim najróżniejszych rozmiarów zdobione serwety. Szukając dobrze można odnaleźć też obrusy.

 


Wino Małmazja (Malavasia)


 
Porto i okolice mają swoje słynne wino Porto, Sycylia ma swoje słynne wino Marsala, a Wyspy Kanaryjskie? Teoretycznie hiszpański region nie słynie z produkcji wina, ale jeśli o nim nie słyszeliście to warto nadrobić zaległości. Na Wyspach Kanaryjskich hodowane są specyficzne odmiany winogron, a winorośle muszą być specjalnie chronione przed panującymi tu warunkami atmosferycznymi. Wina z Wysp Kanaryjskich uchodzą za wyjątkowe. Jednym z najpopularniejszych win z Wysp Kanaryjskich jest Małmazja – ciemne i słodkie, popularną odmianą winogron na Wyspach Kanaryjskich są też Palomino znane pod nazwą Listan Blanco, wyjątkową odmianą jest też Marmajuelo, Listán Negro czy Negramoll. Każda wyspa ma swoje unikatowe wina z wyczuwalnymi nutami mineralnymi.

 


Perły


 
Wielu turystów przyjeżdżających na Wyspy Kanaryjskie decyduje się na powrót z biżuterią z pereł. Niestety nie są to oczywiście prawdziwe perły najwyższej jakości, tylko zdecydowanie niższej jakości perły słodkowodne. Należy też uważać tanią biżuterię pokrytą masą perłową. Jednym z najpopularniejszych sklepów jest Tenerife Perla, ale tego typu błyskotki można znaleźć również w innych miejscach. Niestety – wybierając się na zakup pereł należy uważać – zdarzają się oszustwa i sprzedaż podróbek.
 


Bienmesabe


Bienmesabe to deser w którego skład wchodzą mielone migdały, miód i żółtka. Bardzo słodki deser jest jedną z rzeczy, których warto spróbować na Wyspach Kanaryjskich, a jeśli trafi się okazja to również przywieźć go. Tradycyjny przepis na Wyspach Kanaryjskich często wzbogacany jest również o rum. Bienmesabe można kupić w słoiczkach.

Polecamy również: