Ile mililitrów wolno w samolocie? Ile ml do samolotu?

Ile mililitrów wolno w samolocie? Ile ml do samolotu?

Jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących pakowania się na podróż samolotem jest kwestia płynów które zabierzemy ze sobą na pokład. Wiele osób zastanawia się ile mililitrów płynów można zebrać ze sobą do samolotu. Ile litrów? Ile w bagażu podręcznym linii takich jak Lot, Ryanair czy Wizz Air? Jaki jest limit płynów do samolotu?

 

Ile mililitrów w bagażu podręcznym? Ile płynów w bagażu podręcznym? Przepisy bezpieczeństwa na większości lotnisk na świecie pozwalają na zabranie ze sobą na pokład samolotów buteleczek z płynami lub żelami, których pojemność nie przekracza 100 ml. Wszystkie zabrane przez nas płyny muszą zmieścić się w przezroczystej plastikowej torebce o pojemności maksymalnie 1 litra. Po spakowaniu płynów, torebka powinna się domykać.
 
Czy produkty zakupione na strefie bezcłowej wliczają się do limitu płynów? Tak jak wspomnieliśmy, limit 100 ml na jedną buteleczkę płynu oraz jednej plastikowej torebki o pojemności 1 litr dotyczy tylko kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Oznacza to, że na pokład samolotu można zabrać np. zakupione na strefie bezcłowej alkohole, perfumy oraz inne płyny i nie wliczają się one do limitu rzeczy przeniesionych przed kontrolą bezpieczeństwa.
 
Dlaczego do samolotu można wnieść tylko płyny o pojemności 100 ml? Dlaczego tylko 100 ml w samolocie? Przepis dotyczący pojemności przewożonych płynów podyktowany jest względami bezpieczeństwa.
 
Mała pojemność przewożonych płynów ma na celu uniemożliwienia wniesienia na pokład niebezpiecznych np. wybuchowych lub łatwopalnych substancji zagrażających bezpieczeństwu podczas podróży samolotem.
 
Jeśli chcemy przewieźć na przykład alkohol zakupiony poza sklepami znajdującymi się na lotnisku możemy załadować go do torby znajdującej się w bagażu rejestrowanym. Wtedy należy jednak pamiętać o limitach przywozu alkoholu z poszczególnych krajów do Polski lub przewozu ich między poszczególnymi destynacjami naszej podróży.

 
Polecamy również: