Czy na Litwie działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy na Litwie działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Litwa nie należy do najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów wakacyjnych wśród Polaków więc wiedza na temat Litwy nie jest powszechna. Wiele osób planujących zobaczyć na przykład Wilno zastanawia się czy na Litwie działa EKUZ. Czy na Litwie jest EKUZ? Czy jadąc na Litwę trzeba kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? Sprawdźmy to!

 
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający dostęp do publicznej opieki medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach europejskich. Karta ta daje prawo do korzystania z niektórych świadczeń zdrowotnych w trakcie pobytu za granicą, na takich samych warunkach, jakie przysługują osobom ubezpieczonym w danym kraju. Karta EKUZ jest wydawana przez krajowe instytucje ubezpieczeniowe, np. w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wydawana jest bez dodatkowych opłat. Czy jadąc na Litwę działa EKUZ?
 
Tak, karta EKUZ działa na Litwie i pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej, a następnie ubieganie się o zwrot kosztów leczenia w Polsce. Czy na Litwę potrzebne jest ubezpieczenie zdrowotne?
 
Przez to, że na Litwie działa EKUZ w wielu przypadkach dodatkowe ubezpieczenie nie jest potrzebne ale warto pamiętać, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie. Ubezpieczenie może posiadać dodatkowo OC, OC sportowe, NNW albo na przykład zwrot kosztów akcji ratowniczej czy ubezpieczenie bagażu. Takich rzeczy EKUZ nie umożliwia.
 
Podsumowanie: czy na Litwie działa EKUZ? Tak, na Litwie działa EKUZ ale karta ta nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne, które można wykupić w firmach ubezpieczeniowych.

 
Polecamy również: