Czy w Egipcie można dogadać się po angielsku? Czy mówią po polsku?

Egipt każdego roku odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów. Stał się jeszcze bardziej atrakcyjną destynacją zwłaszcza w czasach gdy w wielu krajach panuje “nowa normalność”. Wielu turystów, którzy wybierają się do Egiptu po raz pierwszy zastanawia się czy w Egipcie mówią po polsku i czy w Egipcie mówią po angielsku. Czy można dogadać się po polsku? Czy w Egipcie mówią po angielsku? Sprawdźmy to!

 
Jeśli zastanawiacie się czy po wyjściu z lotniska w Kairze możecie rozmawiać ze wszystkimi dookoła po polsku to… dziwne dziwne macie problemy. Oczywiście – nie można. Egipt nie jest krajem w którym nauka języka polskiego jest prowadzona w szkołach. Polska nie jest na tyle znaczącym krajem by naszego języka uczono w Afryce. Mickiewicza nikt tu nie czyta. Generalnie rzecz biorąc jeśli wybieramy się do dobrych hoteli międzynarodowych sieci, do restauracji, kawiarni albo gdziekolwiek indziej to osób władających językiem polskim raczej nie spotkamy.
 
Jedynymi miejscami w których język polski można usłyszeć są kurorty takie jak Hurgharda albo Sharm El-Sheik gdzie rzeczywiście w hotelach czy niektórych biurach oferujących wycieczki z przewodnikiem uda się spotkać osoby mówiące po polsku. W Egipcie są wycieczki prowadzone w języku polskim. Władających językiem polskim można spotkać również na bazarach. Oczywiście ich znajomość polskiego ograniczy się do “dzień dobry”; “kocham cie”; “jak się masz” i będą to popularni w Egipcie naganiacze próbujący sprzedać wszystko od perfum przez podróbki czy przyprawy albo zaoferować swoje usługi takie jak wycieczka czy podwózka.

 


Czy w Egipcie mówią po angielsku?

Turyści, którzy uczyli się języka angielskiego, zastanawiają się czy w Egipcie mówią po angielsku. Tu sytuacja ma się trochę lepiej, a może nawet znacznie lepiej, niż w przypadku znajomości języka polskiego. Osoby mówiące lepiej lub gorzej po angielsku spotkamy w lepszych hotelach, restauracjach i miejscach turystycznych. Lepiej wyedukowani mieszkańcy Egiptu uczą się języka angielskiego. Język angielski spotkamy też na pieniądzach w Egipcie, a także na znakach drogowych. W Egipcie działa kilka anglojęzycznych uniwersytetów, wydawana jest też anglojęzyczny dziennik Daily News Egypt.
 
Znajomości angielskiego oczywiście nie ma co spodziewać się po mniej wyedukowanych mieszkańcach egipskiej prowincji. Według EF English Proficiency Index, Egipt, pod względem średniej znajomości angielskiego zajmuje 83 miejsce wśród 100 badanych krajów ale ale z angielskim w Egipcie da się podróżować i jest powszechny w turystycznych miejscowościach i kurortach.
 
W Egipcie część osób uczy się również języka francuskiego. Popularnymi językami w turystyce są również języki: niemiecki oraz rosyjski. Te też spotkamy w turystyczych miejscowościach.

 
Polecamy również: