Czy do Czarnogóry wystarczy dowód osobisty? Czy można na dowód?

Czarnogóra to kraj położony na Bałkanach, który w ostatnich latach stał się bardzo popularną destynacją turystyczną dla Polaków. Dzięki swojej oszałamiającej naturalnej scenerii i niskim cenom, Czarnogóra staje się hitem. Wiele osób planujących podróż do Czarnogóry zastanawia się jakich dokumentów potrzeba do Czarnogóry. Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty?

 

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport czy dowód osobisty? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Zależy od tego na ile czasu podróżujemy do Czarnogóry. Aby wjechać do Czarnogóry, obywatele polscy muszą posiadać ważny paszport lub inny uznany dokument podróży, który pozwala na wjazd do Czarnogóry, którym jest… dowód osobisty.

 
Jeśli jedziemy na wakacje do Czarnogóry, które nie będą trwać powyżej 30 dni to do kraju możemy wjechać legitymując się samym tylko dowodem osobisty. Podróż na większą liczbę dni (w okresie powyżej 30 ale
 poniżej 90 dni) wymaga od Polaków posiadania paszportu ważnego przynajmniej 3 miesiące!

Obywatele polscy powinni mieć również ubezpieczenie medyczne, które pokryje koszty leczenia przynajmniej do kwoty 30 000 EUR ponieważ polskie ubezpieczenie zdrowotne, ani EKUZ, nie działa w Czarnogórze.

 
Warto również pamiętać o obowiązującym tu obowiązku meldunkowym. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy Czarnogóry należy zameldować się w urzędzie miasta lub gminy jeśli nie korzystamy z usług hotelu czy innego typu gospodarza. Przepis ten czasem nie jest egzekwowany ale istnieje i trzeba o nim pamiętać.

 
Jeśli jesteś obywatelem Polski, który chce wyjechać do Czarnogóry, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem. Przede wszystkim będziesz potrzebował ważnego paszportu lub innego uznanego dokumentu podróży, który pozwala na wjazd do Czarnogóry – i musi on być ważny przez co najmniej trzy miesiące poza okresem pobytu w Czarnogórze.

 
Polecamy również: