Czy Antalya jest bezpieczna? Antalya bezpieczeństwo 2021

Czy Antalya jest bezpieczna? Antalya bezpieczeństwo 2021

Antalya to jeden z najpopularniejszych tureckich kurortów. Wiele osób zastanawiających się nad wakacjami w Turcji obawia się o bezpieczeństwo. Czy w Antalyi jest bezpiecznie? Czy Antalya jest bezpieczna? Sprawdźmy na co uważać w Antalyi w Turcji. Oto 7 rzeczy na które warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o bezpieczeństwo wyjazdu do Antalya.
 
Na samym wstępie warto podkreślić, że Antalya jest jednym z najpopularniejszych miastem turystycznym na świecie. Zwykle Antalya odwiedzana jest przez ponad 10 milionów turystów rocznie. To ogromna liczba i jeśli miasto byłoby niebezpieczne to miliony ludzi by po prostu do niego nie przyjeżdżały. Oczywiście warto pamiętać o tym, że Antalya to Turcja i żyje się tu trochę inaczej niż w Europie czy innych rozwiniętych krajach. Na co uważać w Antalyi?

 


1. Kieszonkowcy i tłumy

Jeśli spotkacie na ulicy gromadzący się tłum zwłaszcza jeśli chodzi o demonstracje polityczne to warto trzymać się od niego z daleka. To samo tyczy się wszystkich zgromadzeń i zagęszczeń na przykład na bazarach. Tłum może być sztuczny i sprowokowany tylko po to, by okraść przechodzących turystów. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się w Antalyi w turystycznych lokalizacjach.

 


2. Jedzenie

Wiele osób, zwłaszcza tych jadących to Turcji pierwszy raz, musi przyzwyczaić się do tureckiej flory bakteryjnej. Jedzenie, zwłaszcza w czasie pierwszych dni pobytu, jest więc kolejną rzeczą na którą uważamy w Antalyi. Jeśli jemy w restauracji to niech to będzie restauracja z wyższej półki. Owoce czy warzywa kupione na targu dokładnie myjemy.

 


3. Upały


 
Brzmi to jak oczywistość ale warto przypomnieć – w Antalyi jest bardzo gorąco. Wielu Polaków nieprzyzwyczajonych do upałów dostaje udaru, przesadza z siedzeniem na plaży albo zapomina o odpowiednim nawodnieniu. Szczyt upału nie jest idealnym momentem na spożywanie alkoholu. Dbamy o ochronę głowy przed słońcem, bierzemy ze sobą butelkę wody i koniecznie kremy z dobrym filtrem słonecznym.

 


4. Ruch uliczny

Osoby które jeździły samochodem po Włoszech czy Egipcie dadzą sobie radę i w Turcji w Antalyi ale jeśli nie potraficie jeździć dynamicznie i ostro to lepiej nie wynajmować samochodu i postawić na inne środki transportu (w taksówkach od razu negocjujemy ceny żeby wiedzieć na czym stoimy). W Turcji ruch uliczny nie przypomina tego do którego przywykliśmy w Polsce. Warto pamiętać, że obowiązują tu rozsądne przepisy mówiące o tym, że to samochody mają pierwszeństwo.

 


 


5. Wakacyjna miłość


 
Turcja jest celem wakacyjnych wyjazdów nie tylko dla rodzin z dziećmi ale i dla samotnych pań i panów. Jeśli planujecie wyjazd do Antalyi to uważajcie również na wakacyjną miłość. Przy plażach w Turcji rzadko można spotkać rekiny ale często można spotkać atrakcyjnych chłopaków, którzy myślą jakby tu wyrwać atrakcyjną Polkę! Nie dawajcie się zbałamucić, nie każda wakacyjna miłość kończy się happy endem!

 


6. Uliczni naganiacze

Jeśli przechadzacie się po turystycznych okolicach zwłaszcza w okolicy straganów czy po bazarach uważajcie na kontak wzrokowy ze sprzedawcami. Może to i nie Egipt gdzie naganiaczy jest wręcz pełno, ale luźno nie jest. Nie wdawajcie się w rozmowy ze sprzedawcami czegokolwiek czego nie chcecie kupić. Uważajcie również na ceny – dla turystów są bardzo wysokie dlatego należy je negocjować co z resztą jest w dobrym guście w Turcji.

 


7. Obyczaje

Antalya to kurort zdecydowanie bardziej prestiżowy niż Alanya i odwiedzany przez miliony turystów z krajów zachodu więc nie ma tu problemów z chodzeniem w lekkich ubraniach, spożywaniem alkoholu czy innymi zachowaniami typowymi dla zachodnich norm ale warto pamiętać, że im dalej od centrum tym turystów mniej. Daleko od centrum warto zachowywać się z większą rozwagą. Należy też pamiętać o odpowiednim ubraniu i zachowaniu na przykład przy odwiedzaniu meczetu.

 
Polecamy również: