Co to jest laga na Lewego? Co to laga na Robercika?

Co to jest laga na Lewego? Co to laga na Robercika?

W ostatnim czasie w Internecie furorę robi sformułowanie “Laga na Lewego”. Występuje ono również w wersji “Laga na Robercika” albo “Laga na Roberta” oraz tak zwana “laga bonito”. Czym jest Laga na Lewego?
 

Laga na Robercika to charakterystyczny, wypracowany jeszcze za kadencji selekcjonera Jerzego Brzęczka, styl rozgrywania akcji przez reprezentacje Polski w piłkę nożną. Element ten stał się również ważnym elementem myśli trenerskiej Czesława Michniewicza. Złośliwi twierdzą, że na tysiąc rozegranych przez reprezentacje Polski akcji, aż 711 będzie lagą na Roberta.
 
Na czym polega laga na Lewego? Co to jest laga bonito? Laga na Lewandowskiego to prosty, ale za to niezbyt skuteczny, sposób rozegrania akcji ofensywnej przez reprezentacje Polski w piłce nożnej mężczyzn. Laga na Robercika polega na zagraniu długiej, wysokiej piłki przez piłkarzy bloku defensywnego (obrońców lub bramkarza) w kierunku napastnika i kapitana drużyny, słynnego Robercika, z pominięciem linii pomocy. Uproszczając, chodzi o mocne wykopanie piłki w kierunku Lewego, tak żeby ten mógł ją przejąć i albo ruszyć z szarżą w kierunki bramki przeciwnika, albo rozegrać ją z innymi zawodnikami formacji ofensywnych.
 
Ten styl gry zyskał również określenie “Laga Bonito” – jest to, nieco prześmiewcze, nawiązanie do kombinacyjnego stylu gry reprezentacji Brazylii – Joga Bonito.
 
Korzeni tego typu gry doszukiwać możemy się u reprezentacji Polski kierowanej przez trenera Jerzego Engela na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Wtedy to świat, za sprawą długich piłek granych w kierunku Radosława Kałużnego, usłyszał o “ladze na Kałużnego”.

 
Polecamy również: