Gdzie kupić opłatek? Ile kosztuje opłatek? Cena i co to jest

Gdzie kupić opłatek? Ile kosztuje opłatek? Cena i co to jest

Dzielenie się opłatkiem podczas Wigilii jest jedną z często żenujących zwyczajów świątecznych ale nie da się ukryć, że jest to zwyczaj głęboko zakorzeniony w Polsce. Żeby mieć czym dzielić się w święta i by tradycji stało się zadość trzeba kupić opłatek. Ile kosztuje opłatek? Gdzie kupić opłatek? 2021 Czy opłatek wigilijny na święta musi być z kościoła?

 
Co to jest opłatek? Chyba każdy wie ale nie każdy wie jak się produkuje opłatek. Opłatek to cienki biały płatek chlebowy wykonany z białej mąki i wody bez jakichkolwiek innych dodatków czyli bez drożdży, zakwasu czy soli. W Polsce, a także na terenach niegdyś należących do Polski czyli na Ukrainie i Białorusi, a także w Czechach, na Słowacji i we Włoszech istnieje tradycja łamania się opłatkiem przy stole wigilijnym.
 
Co symbolizuje opłatek? Według wiernych opłatek jest symbolem przyjaźni, pojednania, miłości i przebaczenia. Stąd też łamanie się opłatkiem oznacza przebaczenie sobie.
 
Produkcją opłatka zajmują się często siostry zakonne i kościoły ale istnieją też hurtownie produkujące opłatek. Maszyna do produkcji opłatka, mogąca przy okazji wyprodukować opłatki z różnymi rysunkami i wzorkami religijnymi to koszt kilku tysięcy złotych.

 


Gdzie można kupić opłatek?


 
Opłatek nie jest żadną świętą relikwią czy czymkolwiek w tym rodzaju więc kościoły i parafie nie mają monopolu na sprzedaż opłatka. Oczywiście wierni Kościoła katolickiego najczęściej kupują opłatek w parafii. Opłatek można kupić w sklepach z dewocjonaliami, w sklepach spożywczych na stoiskach z rzeczami na święta, a także na kramach i straganach świątecznych. Jeśli chcecie kupić dużo opłatka to warto sprawdzić ceny w internecie.
 
Jeśli łamanie się opłatkiem ma dla Was wymiar religijny i należycie do wyznawców kościoła rzymskokatolickiego to faktycznie nie możecie kupić sobie opłatka w dowolnie wybranym miejscu. Według wytycznych kościoła katolickiego opłatek musi być pobłogosławiony przez rzymskokatolickiego kapłana.

 


Ile kosztuje opłatek na święta?

Ceny opłatka nie są wysokie. Jeśli decydujemy się na niewielkie opakowanie u świeckiego sprzedawcy zapłacimy za nie około 2-3 złotych za małą paczkę opłatków. Kupując w miejscach obłożonych dodatkowym podatkiem jak na przykład kramy świąteczne i bożonarodzeniowe cena będzie oczywiście wyższa ale nie powinna przekroczyć około 10 złotych.
 
Kupując opłatek na plebanii czy w kościele cena za opłatek to najczęściej tradycyjne “co łaska”. Wierni wydają zwykle między 5 a 20 złotych.

 
Jeśli zastanawiacie się jak jest opłatek po angielsku to jest to Christmas wafer.

 
Polecamy również: