Czy na Białorusi sklepy są otwarte w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Wielu turystów z Polski nauczonych przykrymi doświadczeniami znad Wisły przed wyjazdem na wakacje sprawdza czy w kraju do którego jadą też pozamykano sklepy. Jeśli wybieracie się na Białoruś i zastanawiacie czy na Białorusi jest zakaz handlu to dziś przychodzimy Wam z pomocą. Czy na Białorusi są niedziele niehandlowe? Czy jest zakaz handlu na Białorusi?

 

Białoruś nie kojarzy się z wolnością – ani wolnością jednostki, ani handlu. Nie kojarzy się ze swobodą, nie kojarzy się przesadnie z wolnym rynkiem. Wiele ludzi może więc zakładać, że władze na Białorusi kojarzone przez lata z kontrolowania wielu aspektów życia swoich obywateli wprowadziły też i niedzielny zakaz handlu podobny do tego jaki znamy z Polski. Nic bardziej mylnego, jak to mawiał jeden z nagrywających filmiki na YouTube.

 
Jeśli zastanawiacie się czy na Białorusi jest zakaz handlu to spieszymy Wam z odpowiedzią. Na Białorusi nie ma zakazu handlu w niedziele. Większość sklepów, galerii czy punktów usługowych na Białorusi pozostaje otwarta. Oczywiście nie są to tak długie godziny jak w dni powszednie ale jak na Białorusi zepsuje się komuś uszczelka w kranie to nie będzie musiał zalewać sąsiadów do poniedziałku. Oczywiście nie ma też przymusu handlu, więc jeśli właściciel sklepu chce go zamknąć to może go zamknąć, nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia od władz.

 
Generalnie rzecz biorąc sklepy na Białorusi są czynne w niedziele, a większość niedziel to niedziele handlowe. Wyjątkiem będą oczywiście święta, które wypadają w niedziele.

 
Polecamy również: