Czy na Litwie sklepy są otwarte w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Wprowadzony kilka lat temu zakaz handlu w Polsce sprawił, że wielu Polaków wyjeżdżających na wakacje zastanawia się czy w miejscu do którego jadą sklepy też są zamknięte w niedziele. Jeśli jedziecie na Litwę na przykład do Wilna i zastanawiacie się czy są niedziele handlowe czy nie to przychodzimy Wam z pomocą. Czy na Litwie jest zakaz handlu? Czy sklepy są otwarte w niedziele?

 

Litwa może poszczycić się jednymi z najbardziej absurdalnych przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu ale jeśli zastanawialiście się czy na Litwie podobnie sprawa ma się z zakazem handlu to musimy Was uspokoić.
 
Litwa jest w tym temacie zdecydowanie bardziej normalna w porównaniu do Polski czy Niemiec. Na Litwie każda niedziela to niedziela handlowa, a przedsiębiorcy sami decydują o tym czy mają zamiar otwierać swoje sklepy czy nie. Nikt nie rozkazuje, nikt nie nakazuje.
 
Jeśli sklepikarz z Wilna ma ochotę zamknąć sklep w niedziele to go zamyka. Jak nie ma takiej ochoty to go nie zamyka i wszyscy są szczęśliwi. Wszystkie niedziele na Litwie to niedziele handlowe, wyjątkiem mogą być święta wypadające akurat w tym dniu. Sklepy na Litwie są czynne przez cały tydzień bez żadnych rządowych ograniczeń.
 
Sklepy takie jak Lidl, Iki Express czy Rimi na Litwie w niedziele czynne są normalnie, tak jak być powinno. Najczęściej do wieczora, chociaż zdarzają się też sklepy całkowicie nieczynne w niedziele lub czynne zaledwie do wczesnego popołudnia. Taki urok wolności i samodzielnego decydowania o własnym biznesie.
 

Kilka lat temu niektóre środowiska polityczne wzorując się na absurdalnych przepisach z Polski próbowały przeforsować niedzielny zakaz handlu w galeriach handlowych. Projekt upadł jednak tak szybko jak się pojawił. Z wprowadzonego rozpędem zakazu handlu w Europie wycofały się też Węgry.

 
Polecamy również: