Jaki jest najwyższy szczyt na Słowacji? Jaki najwyższy szczyt w Tatrach?

Tatry są górami które znajdują się zarówno w Polsce jak i na Słowacji. W Polsce najwyższym szczytem jest Rysy wznoszący się na wysokość 2503 metrów nad poziomem morza. Nie jest to jednak najwyższy szczyt w Tatrach. Jaki jest najwyższy szczyt w Tatrach? Jaka jest najwyższa góra na Słowacji? Dziś o najwyższym szczycie na Słowacji.

 
Tatry to góry położone na obecnej polsko-słowackiej granicy. W Czechach nie ma Tatr! Tatrzański Park Narodowy na Słowacji ma aż 742 kilometry kwadratowe powierzchni, podczas gdy park w Polsce ma tylko 211 kilometrów kwadratowych powierzchni. To właśnie w Tatrach znajduje się najwyższy szczyt Słowacji.
 
Jaki jest najwyższy szczyt na Słowacji? Najwyższa góra na Słowacji to Gerlach. Gerlach znany również jako Garłuch lub węgierski Gerlachfalvi-csúcs jest najwyższym szczytem Tatr, Karpat i Słowacji. Szczyt Gerlach wznosi się na wysokość 2655 metrów nad poziomem morza. Słowacką górę zalicza się do tak zwanej Korony Europy czyli 46 najwyższych szczytach położonych na naszym kontynencie. Zajmuje na niej 13 pozycję.
 
Gerlach kojarzyć się może również z firmą produkującą noże i zastawy stołowe, jednak nie jest to firma ze Słowacji, a z Polski. Wiemy również, że wiele osób wypełniających krzyżówki zastanawia się jaki jest szczyt w Tatrach Wysokich na polsko-słowackiej granicy. Chodzi im jednak nie o Gerlach a o Łomnicę . Łomnica również znajduje się na Słowacji i wznosi się na wysokość 2633 metrów nad poziomem morza.

 

Polecamy również: