Jaka waluta na Litwie? Euro czy lit? Pieniądze do Wilna

Jaka waluta na Litwie? Euro czy lit? Pieniądze do Wilna

Litwa i Wilno nie należą do najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie dlatego też pytanie o to jakie pieniądze są na Litwie wcale nie jest tak głupie, jak może się wydawać. Jaka waluta jest na Litwie? Jaka waluta obowiązuje w Wilnie? Czy w Wilnie można płacić złotówkami, euro czy litewskim litem? Czy na Litwie jest euro czy nie? Dziś sprawdzamy jaka waluta jest na Litwie i jakie pieniądze należy ze sobą zabrać.

 

Litwa dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Tego samego dnia do UE weszły m.in. Polska, która zachowała swoją narodową walutę podobnie jak Czechy i Węgry oraz Słowacja w której jest euro. Jak jest w przypadku Litwy? Czy na Litwie jest euro?

 
Narodową walutą Litwy przez lata był lit litewski o skrócie ISO LTL. Litwa w przeciwieństwie do wymienionych powyżej państw zdecydowała się na bardzo szybkie przyjęcie euro. Euro zostało wprowadzone na Litwie 1 stycznia 2015 roku, a lit został oficjalnie wycofany z obiegu już 15 stycznia 2015 roku.

 
Walutą na Litwie jest EURO. Jakie pieniądze wziąć do Wilna? Jeśli jedziecie do Wilna to możecie zabrać ze sobą złotówki i wymienić na miejscu. W prywatnych sklepach przy granicy da się płacić złotkami. W niektórych miejscach w Wilnie jeśli postaracie się to uda Wam się zapłacić złotwkami ze względu na dużą polonie ale ogólnie płaci się w euro.

 
Na Litwie nie ma zbyt dużych problemów z dostępem do bankomatów więc euro można wybrać z bankomatu. Czy na Litwie można płacić kartą? Można, chociaż nie na bazarkach czy w bardzo małych sklepach. Na stacjach benzynowych czy w marketach można zapłacić kartą, jednak trzeba uważać na przelicznik złotówki do euro w naszym banku.

 


 

Polecamy również: