Czy do Holandii jest potrzebny paszport czy dowód? Holandia dokumenty

Wyjazd na weekend do Amsterdamu nie jest popularny wśród Polaków ale jednak zdarzają się rodacy, którzy nie żałują sobie pieniędzy na taką podróż. Jakie dokumenty potrzeba jadąc do Holandii? Czy jadąc samochodem do Amsterdamu wystarczy dowód osobisty czy potrzebny jest paszport? Co z dokumentami podczas wyjazd dla dziecka? Dziś sprawdzamy czy do Holandii wystarczy dowód i czy Holandia jest w Unii Europejskiej. To warto wiedzieć jadąc do Amsterdamu.

 
Holandia znalazła się w grupie państw założycieli Unii Europejskiej do której Polska wstąpiła w dniu 1 maja 2004 roku. Członkostwo Holandii w EU oznacza, że jadąc do Holandii możemy używać zarówno paszportu jak i dowodu osobistego. Holandia od 26 marca 1995 roku jest również członkiem Układu z Schengen, więc jadąc do Amsterdamu nie musimy spodziewać się kontroli na wewnętrznych granicach państw układu.

 
Podsumowując – jadąc do Holandii nie potrzeba paszportu. Nie ma też kontroli granicznych. Nie oznacza to oczywiście, że holenderskie służby nie mogą nas zatrzymać. Uprawnione służby mogą kontrolować podróżnych ale to bardzo rzadka sytuacja. Co z dzieckiem jadącym do Holandii?

 
Dziecko jadące do Holandii ma mieć paszportu lub tymczasowy dowód osobisty. Dzieci będące obywatelami Unii Europejskiej nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów w postaci zezwoleń czy upoważnień ale jeśli podróżujemy z dzieckiem o innym nazwisku niż nasze służby będą sprawdzać czy to faktycznie nasze dziecko.

 
Dzieci które nie mają paszportu i nie mają własnego dowodu osobistego mogą postarać się o uzyskanie od holenderskich służb specjalnego zezwolenie na wyjazd bez rodziców w przypadku wyjazdu na wycieczkę szkolną.

 


 
Polecamy również: