Czy na Słowacje potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Kiedyś sytuacja była jasna – jadąc na zakupy na Słowację trzeba było odstać swoje w kolejce i przejść odprawę graniczną. Jak jest obecnie? Czy jadąc na Słowację czy to w Tatry czy do Bratysławy należy mieć ze sobą paszport? Czy do wyjazdu na Słowację wystarczy dowód osobisty? Ile ważne muszą być dokumenty przy wjeździe na Słowację?

 
Kolejki na granicach ze Słowacją i kontrole graniczne przy wjeździe na terytorium niewielkiego południowego sąsiada to już melodia przeszłości. 1 maja 2004 wraz z Polską do Unii Europejskiej przystąpiła Słowacja oraz m.in. Węgry. Słowacja jest w Unii Europejskiej oznacza to, że jadąc tam nie trzeba paszportu, ale samo członkostwo w EU nie znosi jeszcze kontroli granicznych.
 
21 grudnia 2007 roku Słowacja przystąpiła do Układu z Schengen. Członkostwo Słowacji w gronie sygnatariuszy Układu z Schengen oznacza zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach strefy. Z tego właśnie względu jadąc na Słowację nie trzeba paszportu. Do wjazdu wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Na wewnętrznej granicy nie obowiązują kontrole. Nie oznacza to, że służby graniczne nie mogą nas zatrzymać.
 
Mogą zatrzymać do wyrywkowej kontroli na przykład na jednej z dróg prowadzących od polskiej granicy dlatego też jadąc na Słowację należy mieć przy sobie dokumenty. Czy na Słowację potrzebna jest wiza? Nie. Polacy mogą przebywać na Słowacji bez żadnych dodatkowych formalności w czasie pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Dziecko jadące na Słowację również musi mieć paszport lub dowód tymczasowy. Jeśli dziecko jedzie tylko z jednym rodzicem lepiej mieć również zgodę na podróż podpisaną przez rodziców. Autentycznośń podpisów musi być potwierdzona notarialnie. Jak czytamy na stronie Europa.eu – takie samo zezwolenie powinny posiadać dzieci podróżujące samodzielnie.

 


 
Polecamy również: