Jakie pieniądze są w Finlandii? Jakie pieniądze wziąć do Finlandii?

Finlandia to położone na północ państwo graniczące ze Szwecją, Norwegią i Rosją. Finlandia dość często pomijana jest w świadomości polskich turystów przede wszystkim ze względu na ceny w Finlandii, więc pytanie o to jakie pieniądze wziąć do Finlandii jest pytaniem dość zasadnym. Wielu Polaków zastanawia się jaka jest waluta Finlandii oraz nawet nad tym czy Finlandia jest w Unii Europejskiej. Dziś odpowiemy na te pytania.

 


Pieniądze w Finlandii

Finlandia odzyskała niepodległość w 1917 roku ale jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w kraju obowiązywała marka fińska. Walutę wprowadzono do obiegu w 1861 roku i wówczas stanowiła równowartość ćwierci rubla rosyjskiego.
 
Banknoty, które mogą pamiętać Polacy zostały zaprojektowane w latach 80-tych ubiegłego stulecia. W obiegu pozostawały banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 500, 1000 marek.
 

 

Marka fińska o międzynarodowym oznaczeniu FIM była oficjalną walutą aż do 28 lutego 2002 roku. Wtedy fińska marka dzieląca się na 100 penni została zastąpiona walutą euro. Jadąc podziwiać atrakcje w Rovaniemi zabieramy więc ze sobą zwykłe banknoty i monety euro.
 
Przy przejściu z fińskich marek na euro przyjęto przelicznik 1 EUR = 5,94573 FIM. Przed wprowadzeniem euro w Finlandii prawie wcale nie używano gotówki.

 


Czy Finlandia jest w Unii Europejskiej?

Wprowadzenie banknotów euro w Finlandii w 2002 roku może być pewną wskazówką jeśli chodzi o odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Tak, Finlandia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Finlandia wstąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1995 roku. Kraj znajduje się w tzw. Strefie Euro jest również sygnatariuszem Układu z Schengen.

 

Polecamy również: