Co warto zjeść w Krakowie? 4 wyjątkowe rzeczy + BONUS

Kraków słynie z wielu rzeczy typu zabytki czy miejsca ale słynie też z jedzenia. Jeśli wybieracie się na weekend lub dłuższy wyjazd do Krakowa to mamy dla was krótki poradnik na temat jedzenia w Krakowie. Co dobrego i regionalnego można i trzeba zjeść w Krakowie? Co warto zjeść w Krakowie? Oto lokalne przysmaki


Obwarzanek

Obwarzanek w Krakowie
 
Nie ma chyba przekąski z Krakowa, która byłaby słynniejsza od obwarzanka. Tradycyjne pieczywo posypane solą, sezamem lub makiem stało się jednym z symboli naszego miasta. Obwarzanki sprzedawane są w różnych punktach Krakowa, najczęściej z charakterystycznych wózków. Obwarzanek jest produktem o chronionym oznaczeniu geograficznym. Prawdziwe obwarzanki wypieka jedynie kilka piekarni, ale spokojnie da się je dostać w różnych punktach miasta, nie tylko w samym centrum. Zwyczajowo w centrum są droższe ale to już cena podatku turystycznego. Tu przeczytacie więcej o obwarzankach z Krakowa.


Lody ze Starowiślnej


 
Próbowaliśmy wielu lodów w Krakowie i o ile nie są to najlepsze lody na świecie czy w Krakowie to jednak w tym przedziale cenowym ciężko znaleźć w Krakowie coś lepszego. Słynne i kultowe już wręcz lody z cukierni przy ul. Starowiślnej przez wiele lat zdążyły wrosnąć w krajobraz Krakowa i stać się jednym z symboli. Wygląd cukierni nie zachęca do zakupów ale serio warto ich spróbować i odhaczyć na liście rzeczy, które warto spróbować w Krakowie. No chyba że macie stać w kolejce dłużej niż kilka minut. Nie ma na świecie rzeczy za którą warto stać w kolejce dłużej niż chwilę – no chyba że nie szanujecie swojego czasu. Tu więcej o lodach ze Starowiślnej.


Kiełbaski z niebieskiej Nyski


 
Historia kiełbasek z niebieskiej Nyski parkowanej przed Halą Targową każdego wieczora jest dłuższa, niż wielu innych fastfoodów w Polsce. Miejsce zostało dodatkowo rozpopularyzowane przez film Anioł w Krakowie. Od lat w kolejkach po kiełbaski ustawiają się długie kolejki. Oczywiście tak jak już napisaliśmy – nie ma co stać w kolejkach po żadne jedzenie na świecie ale jeśli traficie na czas w którym nie ma kolejek to kiełbasa stąd jest naprawdę warta spróbowania. Koszt 10 zł. Czynne codziennie wieczorem z wyjątkiem niedziel i świąt. Tu przeczytacie więcej informacji o kiełbaskach z Nyski.


Zapiekanki z okrąglaka


 
To wybitnie miejsce przede wszystkim dla turystów. Jako mieszkańcy Krakowa raczej się tu nie stołujemy. Zapiekanki z “Okrąglaka” na Kazimierzu w Krakowie serwowane są w różnych okienkach przez różne firmy ale ogólnie rzecz biorąc zarówno ceny jak i jakość produktów nie różnią się zbyt bardzo. Jeśli poszperacie informacji w różnych artykułach w internecie to dowiecie się, że nie są to najlepsze zapiekanki świata ale jeśli już odwiedzacie Kraków i chcecie zaliczyć wszystkie najpopularniejsze i najsłynniejsze miejsca z jedzeniem w Krakowie to warto tu wpaść, by odhaczyć kolejną rzecz. Tutaj przeczytacie czy warto zjeść zapiekanki z Okrąglaka.

 


+ BONUS


 
Po wymienieniu kilku kultowych miejsc z jedzeniem w Krakowie warto wymienić jeszcze pewne potrawy, które są chronionymi i unikatowymi dla Krakowa i regionu. Jeśli jedziecie do Krakowa to warto pójść do dobrego sklepu delikatesowego i kupić oryginalną kiełbasę lisiecką. Kiełbasa lisiecka produkowana jest w podkrakowskich gminach Liszki i Czernchów. Kiełbasa składa się z 85% z szynki. W Krakowie kolejnym chronionym produktem oznaczeniu. Drugim z tego typu produktów już z samego Krakowa jest chleb prądnicki. Ciemny chleb na żytnim zakwasie przygotowywany jest w bochenkach o wadze 4,5 lub 14 kilogramów. Chleb jest do dostania w Krakowie, chociaż oryginalna piekarnia w której odtworzono recepturę została niedawno zlikwidowana.

 
Polecamy również: