Jak daleko od granicy jest Łuck na Ukrainie? Ile kilometrów od Polski?

Za sprawą ataku rakietowego na lotnisko w Łucku na Wołyniu wiele osób zastanawia się jak daleko od granicy jest Łuck. Gdzie jest Łuck na Ukrainie? Ile kilometrów z Łucka do granicy z Polską i z Łucka do Lwowa?

 
Łuck to leżące nad Styrem (dopływ rzeki Prypeć) miasto będące historyczną stolicą Wołynia i stolicą obwodu wołyńskiego. W mieście według danych z 2020 roku mieszka 221 200 osób. Kod pocztowy Łucka to 43000-43499, a numer kierunkowy 3322.
 
Najbliższym przejściem granicznym dla jadących z Polski do Łucka jest przejście Zosin-Uściług. Z granicy do Łucka jest około 89 kilometrów. Z przejścia granicznego Dołhobyczów – Uhrynów do przejechania jest około 120 kilometrów.
 
W linii prostej do Polskiej granicy z centrum Łucka odległość jest nieco mniejsza i wynosi około 85 kilometrów.
 
Z Łucka do Lwowa jest około 151 kilometrów jadąc drogą H17. Odległość w linii prostej jest nieznacznie mniejsza i do środku Rynku we Lwowie wynosi nieco ponad 137 kilometrów.

 
Łuck uzyskał prawa miejskie w 1432 roku. W II Rzeczpospolitej był stolicą województwa wołyńskiego, a w czasie II wojny światowej na krótką stał się tymczasową siedzibą rządu RP.
 
Po II wojnie światowej Łuck znalazł się w nowych granicach USRR, a od 1991 roku znajduje się w granicach niepodległej Ukrainy.

 
Do największych zabytków Łucka zaliczyć można zabudowania ufundowanego przez Władysława Jagiełłę klasztoru dominikanów, średniowieczny zamek w Łucku wzniesiony pierwotnie na polecenie księcia Lubarta, przemieniony na cerkiew kościół Krzyża Świętego ufundowany prawdopodobnie przez Stefana Batorego oraz katedrę św. Piotra i Pawła ufundowaną przez Zygmunta III Wazę, Bp. Marcina Szyszkowskiego i bp. Pawła Wołuckiego. Na uwagę zasługuje też budynek kościoła ewangelicko-augsburskiego z 1906 roku.

 

Polecamy również: