Czy w piątek 10 listopada jest post? Czy jest przed dniem niepodległości?

11 listopada to dzień obchodzony w Polsce jako Święto Niepodległości, upamiętniający odzyskanie niepodległości przez kraj w 1918 roku. Dzień ten jest wyjątkowy i ważny dla Polaków. Wiele osób zastanawia się czy bliskość święta wpływa na post 10 listopada 2023 roku. Czy w piątek przed dniem niepodległości jest post? Czy jest dyspensa 10 listopada?

Członkowie Kościoła katolickiego w każdy piątek są zobowiązani do przestrzegania postu. Czy bliskość 11 listopada ma wpływ na piątkowy post? W żadnym wypadku. Piątek przed Świętem Niepodległości to piątek taki sam jak każdy inny. Dodatkowo warto podkreślić, że 11 listopada to święto świeckie, a nie katolickie.

10 listopada to po prostu zwykły dzień, taki sam jak każdy inny piątek w roku. W Polsce tradycyjny post w piątek obowiązuje chyba, że biskupi w konkretnych diecezjach wydadzą dyspensę. Czy 10 listopada jest dyspensa? Tego najlepiej szukać na stronach poszczególnych diecezji lub zweryfikować u swojego księdza.

Jeśli w naszej diecezji biskupi nie zgodzili się na zniesienie postu to w piątek 10 listopada post obowiązuje tak samo jak w każdy inny piątek.

Podsumowanie: czy 10 listopada w piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości jest post? 10 listopada to piątek taki sam jak każdy inny i bliskość rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę nie ma wpływu na zniesienie postu. Post mogą jednak znieść biskupi poszczególnych diecezji.

Polecamy również: