Czy 1 listopada jest wolny w Norwegii? Czy jest święto?

Norwegia stała się dla wielu Polaków drugim domem dlatego też wiele osób zastanawia się czy 1 listopada, będący w Polsce bardzo ważnym świętem, jest dniem wolnym i świętem w Norwegii. Czy 1 listopada jest wolne w Norwegii? Czy w Norwegii jest Wszystkich Świętych?

Czy w Norwegii jest Wszystkich Świętych i wolne w dniu 1 listopada? Tylko w kilkunastu krajach Europy 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i na liście tych krajów nie ma Norwegii. Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W Norwegii Wszystkich Świętych było dniem wolnym do początku lat 70-tych XVIII wieku, a następnie przez pewien czas było dniem wolnym dla służby.

Skoro wiemy już, że 1 listopada nie jest dniem wolnym od pracy w Norwegii to warto postawić pytanie: czy w Norwegii jest Wszystkich Świętych. Wszystkich Świętych to święto obchodzone w Kościele katolickim, a dominującym wyznaniem w Norwegii jest kościół protestancki ewangelicko-augsburski do którego należy około 68% mieszkańców Norwegii.

Czy w Kościele Norwegii istnieje Wszystkich Świętych?
Wszystkich Świętych w Kościele Norwegii jest świętowane w pierwszą niedzielę listopada. Do zwyczajów na norweski Allehelgensdag zalicza się, podobnie jak w Polsce, odwiedzanie cmentarzy.

Podsumowanie: czy 1 listopada jest wolne w Norwegii? Nie, w Norwegii Wszystkich Świętych obchodzone jest nie 1 listopada tylko w pierwszą niedzielę listopada. Tradycja ta nie ma tak wielkiego znaczenia jak w Polsce.

1 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Norwegii.

Polecamy również: