Czy na Kubie są rekiny? Czy atakują i zjadają Polaków?

Czy na Kubie są rekiny? Czy atakują i zjadają Polaków?

Wiele osób boi się rekinów. Są nawet tacy, którzy wierzą, że rekiny to ludożercze potwory, które zaatakują każdego, kogo zobaczą w wodzie. Wiele osób planujących wyjazd na wakacje na Kubę zastanawia się czy na Kubie są rekiny. Czy w wodach wokół Kuby są rekiny? Czy rekiny atakują turystów na Kubie?

 
Obserwacje ataków rekinów w wodach wokół Kuby trwają już od setek lat. Pierwszy zapisany przypadek ataku rekina miał miejsce w 1749 roku w Zatoce Hawańskiej.
 
Przez lata zanotowano 16 śmiertelnych ataków rekinów na Kubie oraz zdecydowanie więcej niesprowokowanych ataków, które nie zakończyły się śmiercią ofiary. Do ostatniego ataku rekina na Kubie doszło w 2009 roku w wodach zatoki Guantánamo.
 
Jak widać więc w kubańskich wodach żyją rekiny. Szanse na bycie zaatakowanym przez rekina w kubańskich wodach są bardzo małe.
 
Większość rekinów wokół Kuby nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Najczęstszym typem rekina występującym w kubańskich wodach jest rekin pielęgniarz znany w naszym języku również jako rekin wąsaty.
 
Rekiny te nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Kolejnym najczęstszym typem rekina występującym w kubańskich wodach jest żarłacz karaibski. Rekiny te są bardziej agresywne niż rekiny wąsate, ale nadal rzadko stanowią zagrożenie dla ludzi. Stają się agresywne zazwyczaj tylko wtedy, gdy czują się zagrożone.
 
Ostatnim typem rekina, który czasami występuje w wodach Kuby jest rekin tygrysi. Rekiny tygrysie są dość niebezpiecznym typem rekina i znane są z tego, że czasami atakują ludzi. Jednak ataki rekinów tygrysich są nadal bardzo rzadkie.
 
Ogółem w wodach wokół Kuby spotkać można ponad 50 gatunków najróżniejszych rekinów z czego większość nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
 
Podsumowanie: czy na Kubie są rekiny? Tak ale chociaż w kubańskich wodach żyją rekiny, rzadko stanowią one zagrożenie dla ludzi. Jadąc na Kubę należy jednak bezwzględnie stosować się do wszystkich poleceń ratowników i lokalnych władz ponieważ ryzyko ataku rekina – chociaż niewielkie – to zawsze istnieje.

 
Polecamy również: