Czy apteki są otwarte w Wigilie? Czy apteki są czynne 24 grudnia?

Wigilia jest jednym z najbardziej wyjątkowych dni w roku nie tylko ze względu na to, że poprzedza święta związane z narodzinami Jezusa ale także ze względu na pewne ograniczenia w handlu. Wiele osób zastanawia się czy w Wigilie apteki są otwarte. Czy apteki są czynne w Wigilie? Jakie są godziny otwarcia aptek w Wigilie. Czy w Wigilie 24 grudnia apteki są otwarte?

Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy (chyba że wypada w niedzielę) ale jest dniem z ograniczeniami w handlu. Handel w Wigilie możliwy jest do godziny 14:00. Czy zakaz pracy placówek handlowych po 14:00 w Wigilie dotyczy też aptek? Nie!

Apteki mogą być otwarte w Wigilie dłużej niż sklepy spożywcze. Aptek nie dotyczą też ograniczenia dotyczące niedziel z zakazem handlu, a więc nie ma zakazu pracy aptek w Wigilie jeśli ta wypada w niedzielę.

Co to oznacza? Oznacza to, że w niedziele można spodziewać się normalnych godzin otwarcia aptek. Nie znaczy to jednak, że właściciele konkretnych aptek nie zdecydują się na skrócenie godzin otwarcia lub całkowite zamknięcie swojej apteki w Wigilię.

Jeśli więc potrzebujemy dokonań zakupu lekarstw w okolicach świąt Bożego Narodzenia to najlepiej zrobić to albo dzień przed Wigilią albo w Wigilię w godzinach porannych. W godzinach popołudniowych czy wieczornych w Wigilię otwartych aptek można spodziewać się raczej w tych punktach, które są aptekami dyżurującymi i całodobowymi.

Podsumowanie: czy w Wigilie apteki są otwarte? Nie ma zakazu pracy aptek w Wigilie 24 grudnia ale jest to dość wyjątkowy dzień więc zakupu leków lepiej dokonać wcześniej, a przed wyjazdem do konkretnej apteki dobrze jest wcześniej upewnić się, na przykład telefonicznie, czy jest otwarta.

Polecamy również: