Kraków wysokość nad poziom morza. Najwyższe i najniższe punkty

Kraków wysokość nad poziom morza. Najwyższe i najniższe punkty

Kraków to piękne miasto położone w południowej Polsce. Wiele osób zastanawia się ile metrów nad poziomem morza leży Kraków. Jaka jest wysokość Krakowa? Na jakiej wysokości leży Kraków? Jaki jest najwyższy punkt w Krakowie? Jaki jest najniższy punkt w Krakowie? Sprawdźmy to!

 
Kraków leży na pograniczu kilku regionów geograficznych: Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Dzięki temu miasto ma bardzo urozmaicony teren, z licznymi wzniesieniami i dolinami. Najwyższym naturalnym wzniesieniem w Krakowie jest Sowiniec czyli wzgórze Pasma Sowińca sięgające wysokości 358 metrów nad poziomem morza.
 
Na szczycie Sowińca w okresie międzywojennym usypany został Kopiec Piłsudskiego, którego szczyt sięga wysokości 383,6 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położonym miejscem w Krakowie.
 
Najniżej położone obszary Krakowa to okolice położone na wschodzie miasta, które nie przekraczają 200 metrów nad pozomem morza. Najniżej położonym miejscem w Krakowie jest ujście Potoku Kościelnickiego do Wisły na znajdujące się na wysokości 188 metrów nad poziomem morza. Widełki wysokości Krakowa to od 188 do 383 metrów nad poziomem morza.

 
Kraków jest jednym z najwyższych miast w Polsce, co wpływa na klimat oraz krajobraz. Zróżnicowana wysokość nad poziomem morza sprawia, że miasto jest bardzo malownicze i turystyczne. Wysokość nad poziomem morza wpływa również na temperatury i warunki pogodowe w Krakowie.

 
Polecamy również: