Czy w Hiszpanii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Hiszpania to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wyjazdów wakacyjnych. Często pojawiają się pytania odnośnie karty EKUZ i czy jest ona dostępna w Hiszpanii. Czy w Hiszpanii działa EKUZ? Czy EKUZ działa na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii? Sprawdźmy czy do Hiszpanii potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który umożliwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach europejskich. Karta EKUZ daje prawo do korzystania z niektórych świadczeń zdrowotnych w trakcie pobytu za granicą na takich samych warunkach jakie przysługują osobom ubezpieczonym w danym kraju.

 
Karta ta jest wydawana bez dodatkowych opłat przez krajowe instytucje ubezpieczeniowe, takie jak w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy karta EKUZ działa w Hiszpanii?

 

Tak, karta EKUZ działa w Hiszpanii i pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej, a następnie ubieganie się o zwrot kosztów leczenia w Polsce. W niektórych przypadkach dodatkowe ubezpieczenie może nie być potrzebne na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie czy do Hiszpanii.
 
Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa wszystkich możliwych kosztów i nie ma takich opcji jak jak OC, OC sportowe, NNW czy ubezpieczenie bagażu. Dlatego, przed wyjazdem do Hiszpanii, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zabezpieczy nas na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Tyczy się to zwłaszcza osób uprawiających sporty i sporty ekstremalne.

 
Podsumowanie: czy w Hiszpanii działa EKUZ? Tak, karta EKUZ działa w Hiszpanii, ale nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia większy zakres ochrony podczas pobytu za granicą.

 
Polecamy również: