Ile zarabiają w Szwecji? Płaca minimalna i średnie zarobki 2023

Ile zarabiają w Szwecji? Płaca minimalna i średnie zarobki 2023

Szwecja to kraj do którego za pracą wyemigrowało wielu Polaków ale wciąż są też tacy, którzy zastanawiają się nad wyjazdem do Szwecji. Wiele osób planujących emigrację za decydujący czynnik przyjmuje zarobki. Jakie są więc zarobki w Szwecji? Ile zarabia się w Szwecji? Jaka jest średnia pensja w Szwecji? Jaka jest płaca minimalna w Szwecji w 2023 roku? Sprawdźmy to!

 
Według danych opublikowanych jesienią 2022 roku średnie zarobki w Szwecji podsumowane za 2021 rok wyniosły 36 400 SEK miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki po kursie z początku 2023 roku wynosi to średnio 15 200 złotych miesięcznie.
 
Wiadomo jednak, że zarobki Polaków emigrujących do Szwecji w wielu przypadkach nie są tak wysokie jak średnia krajowa dlatego też warto zobaczyć jaka jest płaca minimalna w Szwecji w 2023 roku. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
 
W 2023 roku, tak jak i w poprzednich latach, w Szwecji nie obowiązuje płaca minimalna. Za płacę minimalną w różnych branżach w Szwecji odpowiadają bardzo mocne w tym kraju związki zawodowe regulujące minimalne wynagrodzenie dla zatrudnionych na etat. W różnych branżach płaca minimalna jest różna. W niektórych wynosi na przykład 27 100 SEK czyli ponad 11 300 zł.
 
Na szczęście podobnie jak w Polsce istnieje tu także możliwość pracy bez etatu. W przypadku takiego rodzaju zatrudnienia w zawodach podstawowych i nie wymagających praktycznie żadnych kwalifikacji można zarobić około 150 SEK za godzinę pracy czyli sporo ponad 60 zł i ponad 500 zł dniówki.

 
Polecamy również: