Czy Wigilia jest tylko w Polsce? Czy Wigilia jest w innych krajach?

Czy Wigilia jest tylko w Polsce? Czy Wigilia jest w innych krajach?

Wiele z polskich tradycji to tradycje unikatowe dla naszego kraju lub dla obszarów, które jeszcze do niedawna znajdowały się w Polsce dlatego też wiele osób zastanawia się czy Wigilia jest tylko w Polsce. Czy Wigilia to typowo polska tradycja? Czy jeszcze gdzieś jest Wigilia?

 

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem poprzedzającym dzień Bożego Narodzenia i stanowi część okresu świątecznego. W Polsce jest to wyjątkowy dzień. Istnieją pewne ograniczenia w handlu, a wieczorami rodziny spotykają się na specjalnym posiłku składającym się tradycyjnie z 12 potraw. Większość Polaków pości w Wigilię, czekając aż pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie, zanim będzie można zacząć jeść.
 
Po kolacji Polacy uczestniczą w mszy o północy – Pasterce. Czy takie zwyczaje są tylko w Polsce? Czy tylko w Polsce jest Wigilia?
 
Wigilia, taka jaką znamy w Polsce, kultywowana jest tylko na obszarach, które kiedyś wchodziły w skład Polski. Podobne tradycje zobaczymy na Litwie czy Białorusi. Tam też dochdozi do łamania się opłatkiem.
 
Czy w innych krajach też jest Wigilia? W większości krajów Wigilia nie ma takiego charakteru jak ta w Polsce. Wigilia podobna do tej znanej z Polski pojawia się jedynie w rzymskokatolickich krajach.
 
Uroczyste posiłki pojawiają się w różnych krajach takich jak Niemcy, Austria, Dania czy Norwegia, a także Czechy, niektóre regiony Francji, niektóre regiony Włoch, Bułgaria, Rosja czy Serbia. Są jednak na świecie miejsca w których nie ma żadnej Wigilii, zwłaszcza w krajach w których religia katolicka nie jest religią dominującą.
 
Podsumowanie: czy Wigilia jest tylko w Polsce? I tak i nie – wydarzenie takie jakie znamy z Polski świętowane jest w ten sposób w niewielu miejscach na świecie. W wielu krajach istnieje Wigilia, ale wygląda zupełnie inaczej niż Wigilia w Polsce, a na przykład w krajach islamskich Wigilii nie ma.

 
Polecamy również: