Czy Wielkanoc jest świętem ruchomym? Dlaczego jest?

Wielkanoc to wyjątkowy okres w roku ale w przeciwieństwie na przykład do Bożego Narodzenia data Wielkanocy prawie każdego roku jest inna. Czy Wielkanoc to święto ruchome? Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Z czego wynika to, że Wielkanoc jest świętem ruchomym? Sprawdźmy to!

 

W ciągu roku istnieje wiele świąt twardo przypisanych do konkretnej daty, ale Wielkanoc nie jest jednym z nic. Wielkanoc to święto ruchome. Z czego to wynika?
 

Data Wielkanocy tradycyjnie ustalana jest według Ewangelii, która głosi, że ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa miało miejsce w piątek trzy dni przed świętem Paschy.
 
Data żydowskiego święta Paschy ustalana jest na pierwszą wiosenną pełnię księżyca. Właśnie z tego wynika fakt tego, że Wielkanoc jest świętem ruchomym.
 
Konkretne ustalenia dające podstawy ku temu, że Wielkanoc została świętem ruchomym zostały podjęte w czasie pierwszego soboru nicejskiego zwołanego przez Konstantyna Wielkiego w dniach od 19 do 25 lipca 325 roku.
 
Ustalono wówczas datę Wielkanocy czyli święta upamiętniającego zmartwychwstanie na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Wiosenne pełnie każdego roku wypadają w innym terminie dlatego Wielkanoc nie ma ściśle przypisanego terminu i każdego roku może wypaść w innym terminie.
 
Podsumowanie: czy Wielkanoc to święto ruchome? Tak, Wielkanoc jest świętem ruchowym, której data ustanawiana jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

 
Warto przeczytać również: