Które kraje są w NATO? Lista państw w NATO 2023

NATO to organizacja, która ostatnimi czasy jest na ustach całego świata. Wiele osób zastanawia się jakie kraje należą do NATO. Ile jest państw należących do NATO? Jaka jest lista krajów należących do NATO? Oto spis państw członkowskich.

 

NATO czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego lub też Sojusz Północnoatlantycki to obronny układ wojskowy, którego historia sięga czasów po II wojnie światowej.
 
Początkowo NATO było sojuszem, którego nadrzędnym celem była obrona przed ZSRR. Dzisiaj jego cele uległy zmianie, ale zasady działania – nie. Jakie kraje są w NATO?
 
Obecnie w NATO znajduje się 31 państw z Europy (częściowo też z Azji= i Ameryki Północnej. Jakie to kraje?
 
Do NATO, w kolejności od daty przystąpienia, należą: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.
 
Następnie dołączyły do niego Grecja, Turcja. Później RFN, następnie Hiszpania. Kolejnymi krajami, które dołączyły do NATO były Czechy, Węgry oraz Polska.
 
Kolejne rozszerzenie sojuszu to przyjęcie Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
 
W kolejnym rozszerzeniu NATO przyjęto Albanię i Chorwację, później również Czarnogórę. Państwem, które wstąpiło do NATO jako ostatnie w marcu 2020 roku była Macedonia Północna.
 

W 2022 roku chęć wstąpienia do NATO wyraziły również Finlandia i Szwecja. Wnioski o wstąpienie obydwu krajów zostały złożone do NATO. Wniosek Finlandii został zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie sojuszu i Finlandia również wstąpiła do NATO w 2023 roku. Wniosek Szwecji został zaakceptowany przez kraje członkowskie NATO, ale oficjalne Szwecja jeszcze (lipiec 2023) nie należy do Nato.

 
Warto przeczytać również: