Które kraje są w NATO? Lista państw w NATO 2022

Które kraje są w NATO? Lista państw w NATO 2022

NATO to organizacja, która ostatnimi czasy jest na ustach całego świata. Wiele osób zastanawia się jakie kraje należą do NATO. Ile jest państw należących do NATO? Jaka jest lista krajów należących do NATO? Oto spis państw członkowskich.

 

NATO czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego lub też Sojusz Północnoatlantycki to obronny układ wojskowy, którego historia sięga czasów po II wojnie światowej.
 
Początkowo NATO było sojuszem, którego nadrzędnym celem była obrona przed ZSRR. Dzisiaj jego cele uległy zmianie, ale zasady działania – nie. Jakie kraje są w NATO?
 
Obecnie w NATO znajduje się 30 państw z Europy (częściowo też z Azji= i Ameryki Północnej. Jakie to kraje?
 
Do NATO, w kolejności od daty przystąpienia, należą: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.
 
Następnie dołączyły do niego Grecja, Turcja. Później RFN, następnie Hiszpania. Kolejnymi krajami, które dołączyły do NATO były Czechy, Węgry oraz Polska.
 
Kolejne rozszerzenie sojuszu to przyjęcie Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
 
W kolejnym rozszerzeniu NATO przyjęto Albanię i Chorwację, później również Czarnogórę. Państwem, które wstąpiło do NATO jako ostatnie w marcu 2020 roku była Macedonia Północna.
 

W 2022 roku do NATO chcą przystąpić również Finlandia i Szwecja. Wnioski o wstąpienie obydwu krajów zostały już złożone do NATO i zaakceptowane przez członków sojuszu.

 
Warto przeczytać również: