Czy w Holandii można palić marihuanę na ulicy? Czy legalna?

Czy w Holandii można palić marihuanę na ulicy? Czy legalna?

Dla wielu osób wyjazd do Holandii jest synonimem wyjazdu na niekończącą się imprezę. Ze względu na łatwy dostęp do miękkich narkotyków wiele osób zastanawia się czy w Holandii można palić marihuanę na uliczny. Czy w Holandii można palić narkotyki w miejscach publicznych? Czy można – używając młodzieżowego słownictwa – jarać blanty i gibony?
 
Jeśli zastanawiacie się czy w Holandii można brać narkotyki w miejscach publicznych to mamy odpowiedź: to zależy. Wszystko zależy od miejsca. W wielu gminach palenie marihuany w miejscach publicznych takich jak ulica jest zabronione.
 
Według danych 2019 roku w 218 z 355 gmin w Holandii branie narkotyków w miejscach takich jak park, ulica czy inne miejsce publiczne zostały zabronione. Od tego czasu zakazy mogły zacząć obowiązywać w kolejnych miejscach.
 
Teoretycznie prawo krajowe nie zabrania palenia marihuany w miejscu publicznym ale prawo lokalne może tego zabraniać więc warto najpierw upewnić się jakie dokładnie przepisy obowiązują w miejscu w którym jesteśmy.
 
Przepisy przepisami, a praktyka to co innego. Przechadzając się ulicami miast w Holandii często można poczuć charakterystyczną woń narkotyków. Wielu miejscowych ignoruje przepisy prawa. Takie podejście może skończyć się mandatem w wysokości 95 EUR. Często w razie interwencji służb kończy się tylko na pouczeniu ale nie warto kusić losu w miejscach w których palenie marihuany na ulicy jest zabronione.

 
Polecamy również: