Ile kosztuje parking w Amsterdamie? Gdzie najtańszy? Parkowanie

Amsterdam to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Europie. Wiele osób wybiera się do Amsterdamu samochodem. Jeśli jedziemy autem do Amsterdamu to trzeba będzie go zaparkować. Ile kosztuje parkowanie na ulicy w Amsterdamie? Jakie są strefy płatnego parkowanie w Amsterdamie? Gdzie najtaniej parkować na ulicy w Amsterdamie?
 
Poruszanie się samochodem po centrum Amsterdamu nie należy do najłatwiejszych, podobnie jest i z parkowaniem. W mieście znajdziemy bardzo wiele różnych typów płatnych parkingów, których ceny różnią się w zależności od lokalizacji miejsca parkingowego. W różnych strefach da się stawać również wyłącznie na określony czas i na przykład tylko raz dziennie. Co więcej – koszt parkowania może różnić się nawet w zależności od pory dnia Ile kosztuje parkowanie w Amsterdamie?
 
Amsterdam podzielony jest na bardzo wiele różnych stref parkowania, których ceny różnią się. Darmowe parkowanie w Amsterdamie możliwe jest w niebieskiej strefie oznaczonej stosownymi znakami. By zaparkować za darmo potrzebna jest zakładka za szybę na której oznaczamy moment w którym zaparkowaliśmy. Takie darmowe parkowanie możliwe jest tylko przez pewien ograniczony czas. Zakładki dostępne są m.in. na stacjach benzynowych.
 
Drugą tanią możliwością parkowania są niektóre miejsca strefy jasnopomarańczowej w której parkowanie to koszt 10 centów za godzinę przez pierwsze 3 godziny, a potem 3,50 EUR za godzinę. Tanio parkujemy również w strefie żółtej, tu koszt to 1,40 EUR za godzinę.
 
W kolejnych strefach parkowanie jest droższe. Strefa ciemnopomarańczowa to 2,50 EUR za godzinę, czerwona to 3,50 EUR za godzinę, różowa to 4,50 EUR za godzinę, niebieska 6 EUR, a fioletowa aż 7,50 EUR za godzinę. By dowiedzieć się gdzie i ile kosztuje parkowanie w Amsterdamie najlepiej udać się na stronę z mapą stref płatnego parkowania w Amsterdamie amsterdam.nl/parkeren-verkeer/parkeertarieven
 
Sposobem na nieco tańszy parking są parkingi Park+Ride, których cena to nawet 8 EUR za 24 godziny w tygodniu lub przy przyjeździe przed 10:00 lub w weekend. Najdłużej można parkować tak przez 4 dni. Przy korzystaniu z P+R trzeba poruszać się komunikacją miejską i korzystać z karty OV-chipkaart.
 
Możliwością na tańsze parkowanie jest również zakup biletów nocnych, wieczornych, dziennych, tygodniowych lub miesięcznych, które dostępne są w stosownych biurach oraz na stronie internetowej parkeerkaart.amsterdam.nl. Dobrym pomysłem dla osób, które nie chcą ryzykować mandatu jest zostawienie samochodu na parkingu w hotelu (koszt ok. 10-30 EUR dziennie) i poruszanie się po Amsterdamie na przykład metrem.

 


W które dni bezpłatny parking w Amsterdamie?

Parkomat nie akceptujący kart Visa w Holandii

Z Polski znamy zwyczaj tego, że parkowanie bezpłatne jest w niedziele i święta. Czy w Amsterdamie jest podobnie? W większości stref płatnego parkowania w Amsterdamie parking jest bezpłatny w niedziele, ale nie we wszystkich. Płatna w niedziele od okolic południa do północy jest fioletowa strefa oraz niektóre części strefy niebieskiej oraz strefa żółta.
 
W dni świąteczne darmowe parkowanie możliwe jest w niektórych strefach z wyłączeniem niektórych miejsc w Centre District, Zuidoost, Noord, Oost i West.
 
Czy w parkomatach w Amsterdamie można płacić gotówką? Niestety nie. Warto o tym pamiętać wybierając się do Holandii.

 

Polecamy również: