Dlaczego Holendrzy są wysocy? Średni wzrost w Holandii

Każdy kto był w Holandii zauważył pewnie, że prawdziwi Holendrzy należą do osób o nietypowej w Europie Wschodniej budowie ciała. Średni wzrost w Holandii jest bardzo wysoki. Zarówno prawdziwi Holendrzy jak i prawdziwe Holenderki należą do najwyższych osób na świecie. Jaki jest średni wzrost kobiet i mężczyzn w Holandii? Dlaczego Holendrzy są tacy wysocy?

 
Prawdziwa rdzenni Holendrzy należą do najwyższych ludzi świata. Według statystyk prowadzonych przez holenderską armię wynikało, że Holendrzy rośli przez blisko 150 lat i kiedyś byli jednymi z najniższych mieszkańców Europy.
 
W 2015 roku średnia wzrostu kobiet w Holandii wynosiła 171 cm, a mężczyzn 184 cm. Z czasem średni wzrost spadł (ciekawe dlaczego…) i w 2020 roku w artykule BBC podawano już średnią wynoszącą 177,1 i 163,5 cm.
 
Oczywiście nie jest niczym nadzwyczajnym by spotkać prawdziwe holenderskie kobiety mierzące około 2 metrów wzrostu! W przypadku mężczyzn też się zdarza. By być uważanym za wysokiego w Holandii trzeba mieć ponad 195 cm.
 
W rozmowie z BBC Louise Barrett z uniwersytetu Lethbridge stwierdza, że szybki wzrost średniego wzrostu w Holandii ma nie tylko podłoże genetyczne ale faktycznie wśród rodzin wielodzietnych przeważały przez lata rodziny złożone z wysokich mężczyzn i średnio wysokich kobiet.
 
Wpływ na wzrost Holendrów miała też zamożność społeczeństwa i wysoki poziom opieki zdrowotnej, specyficzna i bogata w wapń dieta kraju wydartego morzu. Ważnym elementem holenderskiej diety jest mleko, sery.

 
Polecamy również: