Czy w Polsce można płacić euro? Czy można w sklepie?

Czy w Polsce można płacić euro? Czy można w sklepie?

Wstępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do tego, że kiedyś walutą w Polsce będzie euro. Do tej pory jednak Polska nie zastąpiła złotówki walutą euro i nic nie wskazuje na to, by miała to zrobić w niedalekiej przyszłości. Czy mimo to da się w Polsce płacić euro? Czy można płacić euro w Polsce w marketach takich jak Lidl, Biedronka czy Kaufland? Czy euro można płacić w Polsce na stacjach benzynowych?

 

Do zastąpienia złotówki przez euro w Polsce jeszcze daleka droga anie nie oznacza to, że nie można w Polsce płacić w euro. W euro można płacić w Polsce od bardzo wielu lat, a dokładnie od 2004 roku.
 
Prawo prawem, a rzeczywistość rzeczywistością. O ile istnieje legalna możliwość płacenia w euro w Polsce o tyle nie w każdym miejscu nam się to uda. Mowa głównie o małych prywatnych sklepach czy handlarzach na bazarach. Czy w marketach można płacić euro w Polsce?
 
Tu sprawa wygląda inaczej. Gdzie można płacić euro w Polsce? Wielkie sieci sklepów takie jak Biedronka czy Auchan lub też sieci stacji benzynowych takich jak Orlen, Lotos, Circle K czy BP zwykle przyjmują płatności w EUR bez najmniejszych przeszkód.
 
Czy warto płacić euro w Polsce? To, że można to nie znaczy, że trzeba. Zwykle kurs wymiany EUR na PLN czyli euro na złotówki przy kasie jest zdecydowanie mniej korzystny niż kurs w kantorze. Płacić euro w Polsce zwykle się nie opłaca. Po pierwsze z powodu kursu wymiany, a po drugie z powodu tego, że resztę dostaniemy w złotówkach (po złym kursie). Płatność karą w eur też nie rozwiązuje tego problemu bo możemy naciąć się na przewalutowanie.
 
Czy w Polsce można płacić w euro? Można ale w zdecydowanej większości przypadków się to kompletnie nie opłaca.

 
Polecamy również: