Czołg w Nowe Hucie. Gdzie stoi czołg IS-2 w Krakowie-Nowej Hucie?

Nowa Huta sama w sobie jest gigantycznym pomnikiem komunizmu ale jeśli szukacie dobitnego pomnika czasów minionych i bratniej pomocy ze strony Związku Radzieckiego to mamy ciekawą propozycję. Na osiedlu Górali w Krakowie, kilka kroków od Teatru Ludowego, znajduje się jedna z większych darmowych atrakcji w Nowej Hucie. Radziecki czołg z czasów II wojny światowej – IS-2 (od Iosif Stalin). Jak wygląda czołg w Nowej Hucie?

 


Czołg IS-2


 
Na osiedlu Górali przy ul. Ignacego Mościckiego ustawiona jest pamiątka po czasach “bratnich narodów”. Czołgi IS-2 produkowane były w ZSRR w latach 1943-1945. Z taśm montażowych zjechało w granicach 3400 egzemplarzy IS-1 i IS-2. Na podwoziach IS-2 budowano również działa pancerne.
 
Czołgi tego typu brały udział w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej, wchodziły w skład uzbrojenia armii radzieckiej w czasach po II wojnie. Znalazły się też w Ludowym Wojsku Polskim. Ostatecznie z użytku wycofano je w 1995 roku.

 


Czołg w Nowej Hucie

Czołg nazwany na pamiątkę Józefa Stalina ustawiony jest przed Muzeum Czynu Zbrojnego i Domem Kombatanta. Ten konkretny egzemplarz brał udział w prawdziwych walkach o czym głosi pamiątkowa tabliczka umieszczona na maszynie. Czołg tu od końca lat 60-tych ubiegłego stulecia, dokładnie od 25 stycznia 1969 roku. Przekazano go wówczas na rzecz Muzeum Czynu Zbrojnego Pracowników Kombinatu Huta im. Lenina.
 

Zniszczył 4 samochody pancerne nieprzyjaciela, 3 działa, 2 czołgi a 1 uszkodził – czytamy na tabliczce pamiątkowej


 
Czołg planowano usunąć z Nowej Huty ale ostatecznie uniknął dekomunizacji i przypomina o bohaterskich czynach w centrum osiedla wzniesionego na modłę realizmu socjalistycznego.
 
Dojazd samochodem nie jest trudny i obok atrakcji można bez trudu zaparkować. Komunikacją miejską dojeżdżamy na przystanek Teatr Ludowy autobusowymi liniami 110, 122, 123, 139, 160, 163, 193, 422, 501 lub aglomeracyjnymi liniami 202, 212, 222 oraz liniami nocnymi bowiem atrakcja od lat dostępna jest przez całą dobę.
 
Kilka lat temu w Nowej Hucie pojawił się pomysł postawienia podobnego czołgu na każdym osiedlu. Spalił jednak na panewce. Żałujecie?

 
Polecamy również: