Jaki język jest w Armenii? Po jakiemu mówią? Jaki język urzędowy?

Myśląc o Armenii wiele osób kojarzy toczące się w kraju konflikty albo jedno z największych jezior świata – jezioro Sewan. Wiele osób chcących pogłębić swoją wiedzę o Armenii zastanawia się w jakim języku mówią w Armenii. Jaki jest język w Armenii? Jaki język jest językiem urzędowym?

Język o bogatej historii
Język ormiański jest jedynym członkiem niezależnego gałęzi rodziny języków indoeuropejskich. Posiada długą historię literacką, a najstarszym zachowanym tekstem jest tłumaczenie Biblii z V wieku n.e.

 

Jeśli zastanawialiście się jaki jest język w Armenii to odpowiedź na to pytanie brzmi: ormiański. To jeden z najstarszych wciąż używanych języków na świecie. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej językowi ormiańskiemu, w tym jego historii i strukturze.

Język ormiański jest członkiem indoeuropejskiej rodziny językowej, co oznacza, że ma wspólnych przodków z językami takimi jak angielski, francuski i polski. Najstarsze znane przykłady języka ormiańskiego pochodzą z V wieku n.e., co czyni go jednym z najstarszych języków na świecie

Co ciekawe, język ormiański ma dwie standardowe formy: wschodnioormiański używany na Wyżynie Armeńskiej oraz zachodnioormiański używany przez Ormian z Anatolii przed rzezią Ormian urządzoną przez Imperium Osmańskie (Turcja) w latach 1915-17. Dziś zachodnioormiańskich posługują się jednak członkowie ormiańskiej diaspory na całym świecie.

Obie formy języka ormiańskiego są wzajemnie zrozumiałe, ale mają pewne znaczące różnice – zwłaszcza w wymowie i słownictwie.

Język ormiański jest wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim używa własnego, unikalnego alfabetu – takiego, który nie ma żadnych podobieństw do innych alfabetów, takich jak łacina czy cyrylica. Alfabet ten został wynaleziony przez Mesropa Mashtotsa w 405 roku naszej ery i składa się z 39 liter (38 spółgłosek i 1 samogłoski).

Język ormiański ma również stosunkowo prostą strukturę gramatyczną. Nie ma płci czy koniugacji czasowników opartych na osobie. W przeciwieństwie do niektórych innych języków indoeuropejskich, w języku ormiańskim nie ma przypadków gramatycznych. Język ormiański jest jednym z najstarszych wciąż używanych języków świata. Jest też jednym z najbardziej unikalnych.

Podsumowanie: jaki język jest w Armenii? W Armenii obowiązującym językiem urzędowym jest oczywiście język ormiański. Część obywateli porozumiewa się też w języku rosyjskim, a młodsi znają angielski w komunikatywnym stopniu.

 
Polecamy również: