Jaki jest wiek emerytalny w Rumunii? W jakim wieku emerytura Rumunia

Rumunia nie należy dziś do krajów często wybieranych jako cel imigracji zarobkowej przez Polaków ale nie wiadomo czy kiedyś się to nie zmieni. Historia pokazała, że wyjazdy Polaków do Rumunii czasem się zdarzają. Wiele osób, które mogą stanąć przed koniecznością wyjazdu do Rumunii, może zastanawiać się jaki jest wiek emerytalny w Rumunii. Ile trzeba mieć lat na emeryturę w Rumunii?
 
W bardzo wielu krajach Europy system emerytalny jest synonimem równości i nikomu nie nadaje zbędnych przywilejów. Wyjątkami są na przykład wiek emerytalny w Polsce oraz w Rumunii. Jaki jest wiek emerytalny w Rumunii?
 
Pełen wiek emerytalny w Rumunii wynosi 65 lat dla mężczyzn i jest zdecydowanie niższy dla kobiet. W 2021 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosił zaledwie 61 lat i 6 miesięcy. Wiek ten będzie jednak nieznacznie podwyższany i docelowo ma wynosić 63 lata dla kobiet w 2030 roku. Istnieją oczywiście możliwości przejścia na wcześniejsze, niższe emerytury.
 
Podsumowanie: wiek emerytalny w Rumunii, w przeciwieństwie do Niemiec czy Holandii, nie jest równy dla wszystkich płci. W Rumunii kobiety stoją na uprzywilejowanej pozycji i mają możliwość przejścia na emeryturę szybciej od mężczyzn.
 
Docelowy wiek emerytalny dla kobiet wyniesie 63 lata w 2030 roku. Dla mężczyzn wynosi 65 lat.

 
Polecamy również: