Czy Niemcy obchodzą Wielkanoc? Czy jest wolne?

Niemcy to kraj w znacznej mierze protestancki, a wielu protestantów nie obchodzą Wielkanocy. Z tego powodu wiele osób zastanawia się czy w Niemczech jest Wielkanoc. Czy Niemcy obchodzą Wielkanoc? Czy Wielkanoc jest wolna w Niemczech? Sprawdźmy to!

 

Podobnie jak wyznawcy religii rzymskokatolickiej w Polsce również Niemcy obchodzą Wielkanoc. W Niemczech wolny jest zarówno Wielki Piątek (Karfreitag) jak i kolejny dzień wolnego czyli Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag). Wielki Piątek jest bardzo ważnym dniem w którym gorliwie wierzący wybierają się na nabożeństwa. To inaczej niż w Polsce gdzie Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 
W Wielką Sobotę nie chodzi się tu do święcenia pokarmów, to zwyczaj znany przede wszystkim w Polsce.

 
Podobnie jak w Polsce Niedziela Wielkanocna to dzień ucztowania i świętowania. W niedzielę wielkanocną Niemcy dekorują swoje domy pisankami i kwiatami. W niedzielę dzieci dostają prezenty.

 
Duża część wyznawców kościołów protestanckich nie wierzy w dosłowne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kościele ewangelicko-augsburskim nie ma drogi krzyżowej. Dla wielu Niemców Wielkanoc to nowe początki, nadzieja i odnowa. Jest to czas, w którym należy zostawić za sobą przeszłość i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Oczywiście w Niemczech są też wyznawcy rzymskokatoliccy, a także bardzo znacząca grupa osób, które nie są członkami żadnego kościoła. Dla nich to po prostu okazja do odpoczynku od pracy z powodu dni wolnych.

 
Podsumowanie: czy w Niemczech jest Wielkanoc? Wbrew pozorom Niemcy obchodzą Wielkanoc. Ich obchody różnią się od tyk kultywowanych przez członków religii rzymskokatolickiej. Niemniej jednak, podstawowe znaczenie Wielkanocy – nadzieja, nowe początki i odnowa – jest takie samo.

 
Polecamy również: