Czy w Finlandii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy w Finlandii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Finlandia nie jest zbyt popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów dlatego wiele osób chce poszerzyć swoją wiedzę o wyjazdach do Finlandii. Często zastanawiają się oni, czy w przypadku choroby lub wypadku za granicą, będą mieli dostęp do opieki medycznej poprzez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Finlandii. Warto więc sprawdzić, czy EKUZ jest dostępna w Finlandii i czy wystarczy ona do pokrycia wszystkich kosztów medycznych. Czy w Finlandii jest EKUZ?

 

W Finlandii działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Finlandia, jako kraj Unii Europejskiej, należy do systemu EKUZ i akceptuje karty wydane w innych krajach należących do tego systemu. Posiadacze karty EKUZ mają dostęp do publicznej opieki medycznej w Finlandii, a koszty leczenia zostaną zrefundowane przez odpowiednie krajowe instytucje ubezpieczeniowe, w przypadku Polaków, przez polski NFZ.

 
Dlatego Polacy odwiedzający Finlandię, posiadający kartę EKUZ, mogą korzystać z publicznej służby zdrowia w Finlandii bez wielkich obaw.

 
Czy do Finlandii jest więc potrzebne ubezpieczenie turystyczne? Należy pamiętać, że karta EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe chroni podróżnych przed różnymi ryzykami, takimi jak utrata bagażu, odwołanie lotu czy różne inne koszty. Może ono również obejmować pakiet OC, OC sportowego.

 
Jeśli planujemy wyjazd do Finlandii i potrzebujemy większej ochrony niż tylko dostępu do publicznej służby zdrowia, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego chociaż na zwykły podstawowy wyjazd może okazać się, że wystarczy nam karta EKUZ.

 

Podsumowanie: Czy w Finlandii jest EKUZ? Karta EKUZ jest dostępna dla Polaków podróżujących do Finlandii, co daje im prawo do korzystania z opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy kraju. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie obejmuje wszystkich kosztów, które mogą wyniknąć podczas podróży i nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne.

 
Polecamy również: