Jakie pieniądze są na Cyprze? Cypr waluta

Jakie pieniądze są na Cyprze? Cypr waluta

Cypr staje się ostatnio jednym z bardziej popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów ale wyspa wciąż jest dość tajemniczym miejscem dla większości turystów. Nie każdy wie jaka jest waluta na Cyprze. Jakie pieniądze zabrać na Cypr? Jakiej waluty używają na Cyprze? Sprawdźmy to!

 
Jeśli ktoś jeszcze nie wie to niewielki Cypr jest w dużej części członkiem Unii Europejskiej. Kraj wstąpił do UE w tym samym dniu w którym do UE wstąpiła Polska. Bycie członkiem Unii Europejskiej oznacza, że w kraju może obowiązywać waluta Euro. Czy tak jest na Cyprze?
 
Do 31 grudnia 2007 roku podstawową walutą na Cyprze był funt cypryjski. To waluta na Cyprze przed Euro. Funt cypryjski pozostawał legalnym środkiem płatniczym jeszcze przed krótki czas – do 31 stycznia 2008 roku.
 
Po tej dacie walutą na Cyprze jest euro. Jadąc na Cypr bierzemy więc euro. Oczywiście mowa o tej części Cypru, której nie nazywamy Cyprem Północnym. Jaka jest waluta na Cyprze Północnym? Jadąc na Cypr Północny można ze sobą taką samą walutę jak waluta w Turcji czyli liry tureckie.

 
Polecamy również: