Cypr samochodem. Najważniejsze informacje autem po Cyprze

Cypr samochodem. Najważniejsze informacje autem po Cyprze

Cypr to niewielka wyspa stająca się powoli turystycznym przebojem. Większość turystów wybierających się na urlop na Cyprze decyduje się na lot samolotem, a jeśli chcą poruszać się po Cyprze to wynajmują samochód na miejscu. Oto najważniejsze informacje dla osób, które chcą podróżować samochodem po Cyprze. Cypr samochodem – najważniejsze informacje i ograniczenia prędkości.

 

Najważniejszą informacją dla wszystkich, którzy chcą wynająć samochód na Cyprze jest to, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny! Terytorium Cypru niegdyś zależne było w dużej mierze od Wielkiej Brytanii. W spadku po tych wpływach pozostał ruch lewostronny do którego nieprzyzwyczajona jest większość Polaków. Po lewej stronie również jeździ się na Cyprze Północnym.
 
Co jeszcze należy wiedzieć jeżdżąc samochodem po Cyprze? Na Cyprze należy jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa zarówno z przodu jak i z tyłu, nie wolno spożywać posiłków ani napojów w czasie prowadzenia pojazdu.
 
Ile alkoholu można mieć we krwi na Cyprze? Na Cyprze limit alkoholu to 0,5 g/l dla kierowców doświadczonych czyli takich, którzy mają prawo jazdy dłużej niż trzy lata. Osoby niedoświadczone mają niższy limit wynoszący 0,2 g/l. Taki sam limit alkoholu obowiązuje w przypadku poruszania się jednośladami.
 

 
Świateł należy używać po zmroku – do pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem słońca. Motocykliści zaś muszą jeździć na światłach przez całą dobę.
 
Czy na Cyprze jest gaz LPG? Na Cyprze nie ma gazu do samochodów, używa się tu normalnych paliw. Nie wolno używać klaksonów w godzinach nocnych od 22 do 6 rano.
 
Warto pamiętać też o ograniczeniach prędkości na Cyprze. W terenie zabudowanym jest to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych zaledwie 100 km/h. Na terytorium Cypru Północnego warto zwrócić uwagę na gęstą siatkę fotoradarów.

 
Polecamy również: