Jaki jest język w Senegalu? Jaki urzędowy? Jakie języki?

Senegal to niewielkie państwo o którym wielu Polaków chce dowiedzieć się więcej przy okazji piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wiele osób zastanawia się jaki jest język w Senegalu. Jakie są języki urzędowe w Senegalu? Po jakiemu mówią? Sprawdźmy to!

 

Jakie są język w Senegalu? W Senegalu mówi się w kilkudziesięciu językach ale tylko trzy są językami urzędowymi. Pierwszy język urzędowy w Senegalu to oczywiście francuski. Senegal do 1960 roku był francuską kolonią więc jest to naturalne. Aż 80% mieszkańców Senegalu uznaje francuski za swój pierwszy lub drugi język.

 
Drugi z języków urzędowych Senegalu to język arabski, a trzeci to język wolof, którym poza Senegale mówi się także w Gambii i Mauretanii.

 
Poza trzema językami urzędowymi w Senegalu według podań etnologów używa się jeszcze 33 inych języków taich jak m.in. balanta-ganja, jola-fonyi, mandinka, mandjak, mankanya, noon, pulaar, serer czy soninke.

 
Poza nimi występują też języki używane przez jeszcze mniejsze grupy ludzi.

 
Podsumowanie: jaki jest język w Senegalu? W Senegalu dominuje język francuski ale wśród języków urzędowych wymienia się też arabski i wolof.

 
Polecamy również: