Jaka religia jest w Armenii? W co wierzą w Armenii?

Armenia jest krajem o którym wiedza nie jest zbyt powszechna. W czasach w których wiele osób chce poznać Armenię nieco lepiej wiele osób zastanawia się jaka jest religia w Armenii. W co wierzą w Armenii? Czy Armenia to kraj religijny? Sprawdźmy to!

 
Armenia jest krajem leżącym na pograniczu Europy i Azji, politycznie zaliczanym czasem do Europy. Czy podobnie jak wiele krajów w Azji jest krajem muzułmańskim? Nie! Wręcz przeciwnie.
 
Armenia to kraj chrześcijański. Uważana jest za najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie. Ilu mieszka tu wierzących i jaka religia dominuje?
 
Armenia jest krajem chrześcijańskim. Zdecydowana większość mieszkańców Armenii to chrześcijanie należący do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, będącego przedchalcedońskim Kościołem wschodnim. Według danych z 2011 roku do Apostolskiego Kościoła Armeńskiego należy aż 92,5% mieszkańców kraju.

 


 

Kolejne 2,3% mieszkańców to członkowie innych religii chrześcijańskich, 0,8% mieszkańców wyznaje Jezydyzm, a inne religie stanowią tu zaledwie 0,4%. Brak wyznania deklaruje 4% mieszkańców Armenii.
 
W Armenii religia zajmuje bardzo ważną pozycję. Według danych Pew Research z 2018 roku aż 80% mieszkańców ma absolutną pewność istnienia Boga co czyni Armenię drugim najbardziej gorliwie wierzącym krajem na tle krajów Europy.
 
Podsumowanie: jaka jest religia w Armenii? W Armenii większość kraju to chrześcijanie należący do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

 
Polecamy również: