Graz co warto zobaczyć? Jakie atrakcje warto zwiedzić? TOP 11

Większość turystów wybierających się na wczasy w Austrii wybiera wyjazd do górskich kurortów lub odwiedza Wiedeń. Nie każdy więc wie co zobaczyć w Graz. Co warto zobaczyć w Graz? Jakie atrakcje i zabytki są warte uwagi w Graz? Jeśli jedziecie do Graz w Austrii to koniecznie zobaczcie nasz przewodnik po ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.

 


Wieża zegarowa i Wzgórze Zamkowe Schlossberg


 
Jednym z ciekawych miejsc w Graz, które rzuca się w oczy jako pierwsze jest wieża zegarowa na zamkowym wzgórzu oraz samo zamkowe wzgórze. Wzgórze Zamkowe to jeden z centralnych punktów górujących nad całym miastem. Wzgórze wznosi się na wysokość 473 metrów nad poziomem morza. Samo wyjście do znajdującego się tu parku to już atrakcja sama w sobie, ale jeszcze większą atrakcją jest Grazer Uhrturm czyli wieża zegarowa.
 
Wieża zegarowa w Graz ma 28 metrów wysokości. Wieża zwraca uwagę ogromnymi tarczami zegarowymi i złoconymi wskazówkami zegarów. We wnętrzu wieży znajdują się trzy dzwony z czego najstarszy odlano już w 1382 roku. Pod wieżą zobaczyć można kamienną rzeźbę psa.

 


Hauptplatz i Herrengasse


 
Każde duże miasto ma swój rynek i najważniejsze ulice, tak samo jest w Graz. Rynek Główny w Graz wytyczono już w 1160 roku, a obecny jego kształt to zasługa przebudowy z lat 1887-93. Na Rynku znajdziemy m.in. słynne budynki takie jak Dom Weissa, Apteka Adlera, Pałac Sturgkh czy pomnik arcyksięcia Johanna. Do Rynku Głównego prowadzą reprezentatywne ulice.
 
Najsłynniejszą z nich jest Herrengasse czyli najsłynniejszy trakt w mieście. Poza różnymi lokalami zobaczymy tu m.in. kwaterę Napoleona z kwietnia 1797 roku pod numerem 13 i słynny rzymskokatolicki kościół parafialny pod numerem 23.
 
Podczas spaceru po Rynku budynkiem na który warto zwrócić szczególną uwagę jest ratusz. Obecny klasycystyczny budynek wzniesiono w latach 1805-1807 według projektu Christopha Stadlera.

 


Murinsel


 
Jedną z ciekawszych atrakcji Graz jest również wyspa Murinsel czyli sztuczna wyspa utworzona na środku rzeki Mur. Instalacja została przygotowana przez Vito Acconciego w 2003 roku gdy Graz był Europejską Stolicą Kultury. Warto tu wpaść zwłaszcza wieczorem gdy całość jest ładnie podświetlona.
 
Sama instalacja już jest atrakcją, ale jeszcze większą atrakcją jest znajdująca się tu kawiarnia. Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 20:00, w soboty i niedziele od 11 do 17:30.

 


Katedra w Grazie


 
Atrakcją dla osób religijnych albo fanów późnego gotyku jest katedra św. Idziego w Grazu. Budynek powstał według projektu Hansa Niesenbergera w latach 1438-1462. Kościół podniesiono do roli katedry gdy Graz stał się siedzibą biskupstwa.
 
We wnętrzu podziwiać można barokowy ołtarz główny, liczne kaplice, dwa relikwiarze oraz zabytkowy obraz przedstawiający ukrzyżowanie autorstwa Conrada Laiba. Katedra wyspoażona jest w 7 dzwonów.

 


Mauzoleum cesarza Ferdynanda II


 
Zaraz obok katedry w Grazie zobaczyć możemy mauzoleum cesarza Ferdynanda II. Budynek mauzoleum budowano w latach 1614-1714. Największą atrakcją jest tu kaplica grobowa Ferdynanda II oraz niewielki kościółek pw. św. Katarzyny. Uwaga: mauzoleum jest nieczynne do końca marca 2022 roku.

 


Schloss Eggenberg


 
Kolejna ważna atrakcja w Graz to kompleks pałacowo-zamkowy Schloss Eggenberg. Koszt zwiedzania za bilet normalny na 24 godziny to 16 EUR, a za bilet na 48 godzin trzeba zapłacić 23 EUR.

 
Najważniejszą częścią ekspozycji znajdującą się w zamku są reprezentacyjne komnaty, ale zawsze warto też wybrać się na znajdujące się tu wystawy czasowe, których spis dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej.

 
Od marca do października od 8 do 19 można zwiedzać ogrody (w sezonie zimowym czynne do 17:00). Jednorazowy wstęp za 2 EUR, a całosezonowy za 16 EUR. Od 2010 roku obiekt wpisany jest na listę UNESCO.

 


Zbrojownia Landeszeughaus

Jeśli mało nam zwiedzania historycznych obiektów to zawsze można wybrać się również do jednej z najpopularniejszych atrakcji w mieście czyli do zbrojowni. Władze Landeszeughaus chwalą się, że jest to największa historyczna zbrojownia na świecie, a w jej zbiorach znajdują się ponad 32 tysiące obiektów.
 
Wstęp do zbrojowni w Graz to koszt 10,5 EUR za pojedynczy wstęp, 16 EUR za bilet 24-godzinny i 23 EUR za bilet na 48 godzin.

 


Bazylika Mariatrost


 
W Graz jest jeszcze jedna atrakcja sakralna, którą warto zobaczyć. Tym razem to bazylika Mariatrost znajdująca się na wzgórzu Purberg w dzielnicy Mariatrost.
 
Barokowa świątynia powstała w latach 1714-1724. Warto zwrócić uwagę na zdobienia i malowidła znajdujące się wewnątrz. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są zwracające uwagę z daleka wieże o wysokości 61 metrów.

 


Kunsthaus Graz


 
Tym razem czas na atrakcję dla osób, które bardziej cenią sobie nowoczesność. Wśród miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów w Graz znajduje się galeria sztuki Kunsthaus przy Lendkai 1. Charakterystyczny budynek jest dziełem dwóch londyńskich architektów Petera Cooka i Colina Fourniera.
 
Konstrukcja jednym przypomina serce, a innym zaś krowie wymiona. We wnętrzu nowoczesne wystawy, których jeśli nie chcemy zwiedzać nie musimy, bowiem sam budynek zaprojektowano tak że odbywa się przezeń swobodny przepływ pieszych. Zwiedzanie to koszt taki sam jak innych muzeów w Graz więc od 10,50 EUR do 23 EUR.

 


Glockenspielhaus


 
Jeśli nie mamy ochoty na wydawanie pieniędzy na zwiedzanie atrakcji to w Graz zobaczyć możemy ciekawą darmową atrakcję czyli Glockenspielhaus. Carillon w Graz to darmowy pokaz odbywający się trzy razy dziennie na szczycie budynku pod adresem Glockenspielplatz 4.

 
Pokaz będący jedną z atrakcji turystycznych zobaczymy o 11:00; 15:00 i o 18:00. Melodie odgrywane w czasie pokazu zmieniają się w zależności od pory roku. Zimą usłyszymy tu nawet kolędy.

 


Kolejka na górę Schöckl


 
Ostatnią z proponowanych przez nas atrakcji w Graz, które warto zobaczyć jest położone nieopodal miasta wzgórze Schöckl. Największą atrakcją jest znajdująca się tu kolejka linowa.
 
Wjazd kolejką na górę Schöckl w Graz trwa około 10 minut i kosztuje w granicach 15 EUR za wjazd w obydwie strony, ale jeśli chcemy się poruszać to zawsze warto zejść w dół o własnych siłach. Dojazd w okolice góry pod dolną stację kolejki to około 30 minut jazdy z samego centrum Graz.

 
Warto przeczytać również: