Czy w Holandii jest Wielkanoc? Czy Holendrzy świętują Wielkanoc?

Holandia nie należy do najbardziej wierzących krajów świata. Ponad połowa mieszkańców Holandii nie jest członkiem żadnego kościoła, a katolicy stanowi tylko 23,7% mieszkańców kraju. Z tego powodu wiele osób zastanawia się czy w Holandii są święta Wielkanocne. Czy Holandia świętuje Wielkanoc? Czy Wielkanoc to wolne w Holandii? Sprawdźmy to!

 
Jeśli spojrzymy na listę dni ustawowo wolny od pracy to szybko dowiemy się, że Wielki Piątek, a także Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny są w Holandii dniami wolnymi, więc święta w pewnej formie są obchodzone. Jak wygląda świętowanie Wielkanocy w Holandii?
 
Dla wielu gorliwych katolików mieszkających w Polsce Wielkanoc jest jednym z ważniejszych świąt. Obchody Wielkanocy w Holandii dla większości osób nie mają tak wielkiego wymiaru religijnego.
 
Holendrzy chętnie jednak dekorują swoje domy (czasem również i na zewnątrz) wielkanocnymi ozdobami. Często ozdobami obwieszane są gałązki wierzby. W okresie wielkanocnym popularne są czekoladowe i cukrowe figurki zwierzaków oraz jajka z czekolady, a nawet rzeźby wykonane z masła, tak jak i w Polsce.
 
Tak jak i w Polsce w niedzielę spożywa się śniadanie wielkanocne ale nie ma ono ani wymiaru religijnego ani tak wielkiej wagi jak to w Polsce. Wielkanoc jest za to dobrym momentem na to, by wyskoczyć do restauracji na coś smacznego.
 
Poniedziałek Wielkanocny w Holandii nie ma wymiaru religijnego i dla większości osób jest po prostu dniem wolnym w czasie którego można odpocząć od pracy. Na próżno szukać tu – na szczęście – odchodzącego w niepamięć w Polsce zwyczaju polewania ludzi wodą czy wielkanocnego strzelania znanego z przedwojennych i powojennych czasów w Polsce.
 
Podsumowanie: czy w Holandii jest Wielkanoc? Okres Wielkanocny jest w Holandii okresem dni wolnych ale naturalnie w kraju, którego większość mieszkańców zaprząta sobie głowy należeniem do jakichkolwiek wspólnot religijnych świąt nie obchodzi się w sposób religijny.

 
Polecamy również: