Kiedy prezenty w Wigilie? Kiedy otworzyć? Kiedy dać?

Kiedy prezenty w Wigilie? Kiedy otworzyć? Kiedy dać?

Wigilia i święta Bożego Narodzenia kojarzą się z przedświąteczną gorączką zakupów, która spowodowana jest oczywiście potrzebą kupienia prezentów. Prezenty kiedyś trzeba w końcu dać. Kiedy dać prezenty w Wigilie? Kiedy daje się prezenty w Wigilie? Sprawdźmy najodpowiedniejsze okoliczności.

 
Zwyczaj dawania prezentów w Wigilię przed świętami Bożego Narodzenia w Polsce ma już wieloletnią tradycję, ale nie jest usankcjonowany przez żadne konkretne przepisy. Konkretnej daty otwierania prezentów nie wyznacza żaden świecki ani żaden katolicki nakaz. Co to znaczy?

 
Oznacza to, że prezenty w Wigilie można dawać i otwierać kiedy mamy na to ochotę. Nikt nikogo nie będzie ganiać z kropidłem ani rózgą jeśli prezenty otworzy się trochę wcześniej lub trochę później.

 
W wielu rodzinach w Polsce prezenty otwiera się po kolacji w Wigilię ale jest to tylko zwyczaj i niepisana tradycja. Nie ma żadnego obowiązku katolickiego dawania prezentów ani żadnego nakazanego terminu ich wręczania czy otwierania.

 
Jeśli podchodzimy do świąt jak do tradycji nie kościelnej, a po prostu popkulturowej to prezenty można otworzyć nawet w pierwszy dzień świąt, tak jak to robią w USA i innych krajach anglosaskich gdzie uważa się, że do domu przez komin przychodzi św. Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia.

 
Polecamy również: