Czy Cypr jest w Strefie Schengen? Schengen 2021

Czy Cypr jest w Strefie Schengen? Schengen 2021

Od czasu gdy pod koniec marca 2021 roku rządzący w Polsce zmienili zasady powrotu z wyjazdów do krajów Strefy Schengen oraz tych znajdujących się poza tzw. strefą, wiele osób zastanawia się czy Cypr jest w Strefie Schengen. Członkostwo Cypru w Strefie Schengen nie jest wcale tak oczywistą kwestią. Czy Cypr to Strefa Schengen? Sprawdźmy to!

 
Wiele osób zakłada, że jeśli dany kraj znajduje się w Unii Europejskiej to znajduje się również w gronie państw należących do tak zwanych “krajów Schengen”. To nie do końca prawda, a właściwie – wcale nie jest to prawda.
 
Istnieją kraje, które nie są w Unii Europejskiej, a należą do Układu z Schengen. Są też takie, które są w Unii Europejskiej, a do niego nie należą. Jak sprawa ma się w przypadku Cypru? Czy Cypr jest w Strefie Schengen?
 
Do państw Unii Europejskiej, które nie należą do Strefy Schengen można zaliczyć właśnie Cypr. Odpowiedź na pytanie: “czy Cypr jest w Schengen” jest więc negatywna. Cypr nie należy do Strefy Schengen.
 
Cypr, który wstąpił do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, jest zobligowany do dołączenia do Strefy Schengen i podjął starania o to jesienią 2019 roku. Wówczas władze Cypru oficjalnie wystąpiły o wejście do grona państw Układu z Schengen ale sytuacja jeszcze nie jest rozwiązana. Kiedy Cypr wejdzie do Schengen? Tego nie wiadomo, ale wiadomo że prędzej lub później w końcu to nastąpi.

 
Jeśli zastanawiacie się czy z Cypru jest kwarantanna w czerwcu 2021 i dalej to tutaj artykuł, który może Wam wiele wyjaśnić.

 
Polecamy również: