Największe miasta Włoch. 10 największych miast we Włoszech

Włochy są krajem zdecydowanie liczniejszym od Polski ale dużych miast wcale nie ma w nich tak wiele jak mogłoby się wydawać. Jakie są największe miasta we Włoszech? Oto ranking 10 największych miast we Włoszech pod względem liczby ludności. Ile z nich zamieszkiwane jest przez ponad milion osób? Sprawdźmy! To największe miasta Włoch.

 


10. Katania


 
Pierwszą dziesiątkę największych miast we Włoszech otwiera Katania czyli miasto położone na Sycylii. Miasto słynie z rzeźby z ratusza i pomniku słonia, a także z prześlicznej bazyliki katedralnej św. Agaty. Katania według szacunków z 2019 roku zamieszkiwana jest przez 311 402 mieszkańców. Liczba ludności Katanii znajduje się w trendzie wzrostowym.
 


9. Bari


 
Na wyższej policji Bari w Apulii. Bari kojarzy się z okazałą katedrą oraz Bazyliką św. Mikołaja. Miasto położone na południu Włoch zamieszkiwane jest przez 322 316 osób. Niby niewiele ale warto jednak zwrócić uwagę na to, że cała aglomeracja i obszar metropolitarny Bari to w granicach 1,5 mln mieszkańców.
 


8. Florencja


 
Na ósmym miejscu wśród największych miast we Włoszech jedna z turystycznych pereł – Florencja. Miasto kojarzone ze słynnym mostem Ponte Vecchino, renesansowym muzeum Galeria Uffizi czy słynną katedrą Santa Maria del Fiore zamieszkiwane jest przez 372 038 osób. Liczba mieszkańców toskańskiej perły również znajduje się w trendzie wzrostowym. W całej prowincji Provincia di Firenze mieszka nieco poniżej miliona osób.
 


7. Bolonia


 
Bolonia kojarzy się Polakom z lotniskiem na które lata wiele tanich linii lotniczych z Polski. Największe atrakcje miasta to m.in. wieże mieszkalne, bazylika Petroniusza czy urokliwy placyk Piazza Maggiore i śliczne bolońskie arkady. W 2019 roku miasteczko zamieszkiwane było przez około 390 625 mieszkańców. Również Bolonia jest miejscowością, która może pochwalić się stałym wzrostem liczby mieszkańców.
 


6. Genua


 
Do największych symboli miasta Genua zaliczyć można słynną katedrę San Lorenzo czy popularne wśród turystów akwarium. To pierwsze z miast na liście największych miast we Włoszech, które zamieszkiwane jest przez więcej niż pół miliona osób. Szacunki na 2019 rok zakładały liczbę ludności na poziomie 574 090 obywateli. Liczba ludności miasteczka nieznacznie spada.
 


5. Palermo


 
Sprawdzając jakie są największe miasta we Włoszech znów wracamy na Sycylię. Miasto słynące z pałacu Palazzo dei Normanni, XII wiecznej katedry z grobowcami, katakumbami kapucynów i teatru Teatro Massimo w 2019 roku zamieszkiwało około 657 960 osób. Liczba mieszkańców miasta uznawanego za stolicę Sycylii nieznacznie rośnie. Polaków cieszy to, że łatwo tu dolecieć z naszego kraju.
 

 


4. Turyn


 
Z południa przenosimy się na północ Włoch do Piemontu. Tu największym miastem jest Turyn kibicom piłki nożnej kojarzący się z utytułowanym klubem Juventus, a fanom motoryzacji z bycia domem dla fabryki samochodów Fiat. Wśród największych atrakcji Turynu wymienia się m.in. starożytne muzeum Museo Dell Antichia Egizuie, pałac Królewski czy XII wieczną bazylikę Basilicia of Superga. Turyn zamieszkuje w granicach 870 952 osób.
 


3. Neapol


 
Na trzecim miejscu wśród największych miast we Włoszech znajduje się Neapol. Miasto słynące z pizzy znane jest też z nieodległego wulkanu Wezuwiiusza, a także na przykład Pałacu Królewskiego w Neapolu. Według szacunków z 2019 roku liczba mieszkańców Neapolu to 962 589 osób.

 


2. Mediolan


 
Drugim miejscem wśród największych miast we Włoszech może pochwalić się Mediolan. Największe miasto w Lombardii słynie z prześlicznej katedry w Mediolanie czy też galerii Wiktora Emanuela II. Jest też jednym z największych miast Włoch , rzecz jasna. W Neapolu według szacunków z 2019 roku mieszka 1 396 059 osób. Liczba ludności Mediolanu od dłuższego czasu rośnie.
 


1. Rzym


 
Największym miastem we Włoszech jest oczywiście włoska stolica czyli Rzym. Rzym według estymacji na 2019 rok zamieszkiwany jest przez 2 837 332 osób.
 
Warto przeczytać również: