W jakim województwie jest Kraków? Kraków – jakie województwo

W jakim województwie jest Kraków? Kraków – jakie województwo

Wiele osób zastanawia się w jakim województwie jest Kraków. Starsi użytkownicy pamiętający jeszcze dawny podział administracyjny Polski na 49 województw kojarzy Kraków z województwem Krakowskim. W 1998 roku wprowadzono jednak inny podział i Kraków znalazł się w innym województwie. Którym? Jakie to województwo w Krakowie?

 

W 1998 roku przeprowadzona została reforma administracyjna. Polska podzielona do tej pory na 49 województw podzielona została na zdecydowanie mniejszą ich ilość. Z 49 zrobiło się 16. Wiele miast straciło swoją uprzywilejowaną “wojewódzką” pozycję, ale wśród nich nie było Krakowa. Kraków pozostał stolicą województwa, tyle że większego niż do tej pory.
 
Po reformie administracyjnej z województwa krakowskiego utworzonego w 1975 roku zrobiono jedno duże województwo Małopolskie. Od 1998 roku Kraków znajduje się więc w województwie małopolskim.
 
Województwo Małopolskie ma ponad 15 182 kilometry kwadratowe powierzchni i według danych z ostatniego dnia 2019 roku zamieszkiwane jest przez 3 410 901 osób. Zarówno siedzibą wojewody jak i sejmiku województwa Małopolskiego jest miasto Kraków.

 
Polecamy również: