Jaka jest waluta w Danii? Jakie pieniądze są w Danii? Czy Euro?

Wiele osób wybierających się na zwiedzanie Danii czy to Kopenhagi czy Odense zastanawia się jakie pieniądze są w Danii. Dania jest państwem Unii Europejskiej ale odpowiedź na pytanie jaka jest waluta w Danii wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zastanawiacie się jakie pieniądze wziąć do Danii to dzisiaj mamy dla Was odpowiedź na to pytanie.

 
Dania jest jednym z państw, które już od bardzo dawna należy do Unii Europejskiej ale w przeciwieństwie do większości z nich wcale nie należy do Strefy Euro. Dania nie zdecydowała się na zamianę swojej narodowej waluty na banknoty euro. Pieniądze w Danii to wciąż korona duńska.
 
Symbol duńskiej korony to DKK. Korona duńska jest pieniądzem używanym zarówno w Danii jak i na Grenlandii oraz Wyspach Owcyzch. Korona duńska dzieli się na 100 ore. Duńskie korony są jedną z najstarszych walut w Europie – pozostają w użyciu już od 1 stycznia 1875 roku.
 
W biegu pozostają banknoty o nominałach 50, 100, 20, 500 i 1000 koron, a także monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 koron oraz 50 ore. Wcześniej bito mniejsze monety ale inflacja w Danii spowodowała, że z czasem przestano z nich korzystać i wyszły z użycia.

 


Jakie pieniądze wziąć do Danii?

W Danii nie używa się euro ale wcale nie znaczy to, że jeśli macie euro w domu to nie warto ich zabierać. Zakup duńskich koron w Polsce bywa nieopłacalny. Podobnie zakup koron w Danii. Da się czasem znaleźć kantor akceptujący złotówki ale nie będzie to zbytnio korzystna wymiana.

 
Polecamy również: